RGB و Taro، هر دو با قرار دادن توکن روی بیت کوین، دو رویکرد متفاوت برای توسعه دارند

RGB و Taro، دو پروتکلی که قادر به قرار دادن توکن هایی مانند استیبل کوین در بیت کوین هستند، رویکردهای متفاوتی برای حل مشکلات مشابه در پیش گرفته اند. این یک سرمقاله نظری توسط کیشین کاتو، بنیانگذار Trustless Services KK، یک شرکت تحقیق و توسعه شبکه لایتنینگ ژاپنی است. تقاضا برای استیبل کوین در بیت

کد خبر : 335141
تاریخ انتشار : شنبه 18 مارس 2023 - 19:00
RGB و Taro، هر دو با قرار دادن توکن روی بیت کوین، دو رویکرد متفاوت برای توسعه دارند


RGB و Taro، دو پروتکلی که قادر به قرار دادن توکن هایی مانند استیبل کوین در بیت کوین هستند، رویکردهای متفاوتی برای حل مشکلات مشابه در پیش گرفته اند.

این یک سرمقاله نظری توسط کیشین کاتو، بنیانگذار Trustless Services KK، یک شرکت تحقیق و توسعه شبکه لایتنینگ ژاپنی است.

تقاضا برای استیبل کوین در بیت کوین در حال بازگشت است زیرا شبکه لایتنینگ مزایای مقیاس پذیری گسترده ای را ارائه می دهد. به گفته طرفداران، در حال حاضر، کاربرانی در بازارهای نوظهور که می خواهند به دلار معامله کنند و پس انداز کنند، به استیبل کوین در زنجیره های دیگر بسنده می کنند. با کنار گذاشتن احساسات شخصی من در مورد این بلاک چین های دیگر، باید اذعان کنم که بیت کوین دریافتی در حواله های ارزان قیمت و بین مرزی را نمی توان به راحتی به دلار فروخت، در حالی که آنها در کانال های لایتنینگ غیرقانونی هستند.

RGB و Taro دو پروتکل جدید هستند که امکان صدور توکن در بیت کوین را فراهم می کنند و بنابراین انتظار می رود که تراکنش های استیبل کوین را در لایتنینگ به ارمغان بیاورند. من این پروتکل‌ها و پارادایم اعتبارسنجی سمت کلاینت را مطالعه کردم و گزارشی از یافته‌هایم به نام «ظهور لایه‌های توکن در بیت‌کوین» را از طریق Diamond Hands، یک جامعه توسعه‌دهنده و کاربر اصلی شبکه لایتنینگ ژاپنی و ارائه‌دهنده راه‌حل متمرکز بر بیت‌کوین منتشر کردم.

در طول این تحقیق، متوجه تفاوت‌های ظریف در نحوه توسعه این پروتکل‌های به ظاهر مشابه شدم و به این که چگونه این تفاوت‌ها ممکن است بر مسیر حرکت آنها تأثیر بگذارد، علاقه‌مند شدم. در این مقاله، می‌خواهم برداشت‌هایم را از این پروژه‌ها و اینکه چگونه ممکن است بر لایتنینگ آنطور که ما می‌شناسیم تأثیر بگذارند، به اشتراک بگذارم.

منبع

اولویت ها و طرز فکر، که از طریق توسعه پروتکل آشکار شد

توسعه پروتکل آسان نیست و اغلب سال ها طول می کشد. تصمیم گیری در مورد اینکه چه ویژگی هایی را اولویت بندی کنید و روی آنها مصالحه کنید بسیار مهم است، و یکی از تمایزهای اصلی بین RGB و Taro تصمیماتی است که آنها در این زمینه گرفته اند.

RGB، با جاه طلبی های خود به عنوان یک لایه قرارداد هوشمند در بالای بیت کوین (یعنی نه فقط برای توکن ها)، یک پروتکل قوی روی زنجیره برای اجرای انتقال حالت خارج از زنجیره دارد. طراحی دقیق منجر به حفظ حریم خصوصی، مقیاس پذیری روی زنجیره و تطبیق پذیری به قیمت پیچیدگی مفهومی شده است. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد تارو بیشتر روی استفاده‌های خارج از زنجیره متمرکز شده است، مانند شبکه لایتنینگ، روش‌هایی را برای پرداخت‌های چند هاپ و تبادل توکن مشخص می‌کند. با این حال، در میان میانبرهای عملی تارو به نفع سادگی مفهومی، غفلت آن از استانداردسازی حداقل یک بلوک اصلی از پروتکل زنجیره ای خود است.

منبع

از آنجایی که دارایی‌های تارو با استفاده از یک UTXO روی زنجیره ذخیره می‌شوند، تراکنش‌های تارو از نظر تئوری می‌توانند به دو صورت ایجاد شوند: یکی که فرستنده بیت‌کوین را برای خروجی گیرنده می‌پردازد، و دیگری جایی که گیرنده ورودی خود را برای پرداخت هزینه آن مشارکت می‌دهد. مورد اول ساده تر است، اما فرستنده عملاً مقداری بیت کوین هدیه می دهد. مورد دوم می تواند دقیق تر باشد، اما برای ایجاد تراکنش نیاز به تعامل فرستنده و گیرنده دارد. تا زمانی که این روش ها و انتخاب آنها استاندارد نشده باشد، قابلیت همکاری کیف پول یک رویا است.

شاید بی میلی تارو به استانداردسازی چنین مولفه اساسی را بتوان با رویکرد آن به توسعه توضیح داد. به طور کلی، در حالی که RGB کاملاً شفاف توسعه می‌یابد، به نظر می‌رسد لایتنینگ لبز کنترل بیشتری بر پروژه خود در تارو محفوظ می‌دارد، احتمالاً رویکردی تکراری‌تر و مبتنی بر بازخورد برای ارائه محصول خود به بازار دارد.

در واقع، هنگامی که یک پروتکل به طور گسترده پذیرفته شد، به روز رسانی یا جایگزینی آن بدون شکستن قابلیت همکاری دشوار است. با این حال، اگر اجرای شما تنها باشد، لزوماً اینطور نیست. آزمایشگاه لایتنینگ ممکن است با به تعویق انداختن عمدی پذیرش گسترده پروتکل، توانایی خود را برای تکرار سریع حفظ کند. من این برداشت را از شکاف ذکر شده در استانداردسازی دریافت کردم، و همچنین از این واقعیت که لایتنینگ لبز قصد دارد کیف پول Taro خود را با LND، پیاده سازی گره لایتنینگ با بیش از 90 درصد سهم بازار، عرضه کند.

مطمئناً این امکان وجود دارد که رویکرد لایتنینگ لبز در آوردن توکن ها به لایتنینگ موفق تر باشد. اما اگر تارو نقش مسلط خود را در مقطعی از دست ندهد، خطر تبدیل شدن به یک API LND را دارد. برای من غیرقابل تصور نیست که تارو یک ویژگی خاص LND باقی بماند.

آیا لایتنینگ از توکن ها زنده می ماند؟

به‌عنوان یک بیت‌کوین‌کار نیمه پارانوئید، باید بدانم که آیا تکثیر توکن‌ها در بیت‌کوین پیامدهای منفی برای شبکه لایتنینگ یا خود بیت‌کوین خواهد داشت یا خیر. در حالی که نگرانی های مربوط به دومی توسط توانایی Circle (ناشر USDC) برای تحت تاثیر قرار دادن کاربران در طول هر گونه هارد فورک بحث برانگیز احتمالی در اتریوم تایید می شود، من می خواهم به یک مسیر خاص نگرانی برای لایتنینگ اشاره کنم.

همانطور که قبلاً ذکر شد، اگر رویکرد تارو ادامه یابد، منجر به افزایش سودمندی LND از طریق استفاده از کیف پول تارو موجود در آن، در رابطه با سایر پیاده‌سازی‌ها می‌شود. این به طور بالقوه می تواند موقعیت غالب LND را در چشم انداز اجرای گره بیشتر کند. برای غیرمتمرکز نگه داشتن لایتنینگ، ترجیح داده می شود که کاربران به طور یکنواخت در بین چندین پیاده سازی پخش شوند، به طوری که حتی محبوب ترین پیاده سازی نمی تواند به سادگی تغییرات پروتکل را بدون پیامد برای کاربران خود پیاده سازی کند.

منبع

در حالی که من شخصاً طرفدار اکثریت قریب به اتفاق توکن های رمزنگاری نیستم، معتقدم که شبکه لایتنینگ چیزی برای ارائه آینده به کاربران چنین توکن هایی دارد: تبادل و پرداخت سریع، خصوصی و غیرمتمرکز. اینکه بتوانید فوراً به شخصی به ارز محلی یا ارز ترجیحی خود پرداخت کنید، بدون اینکه فرستنده آن را داشته باشد، پتانسیل بسیار زیادی برای مختل کردن راه آهن موجود پرداخت و حواله دارد. اگرچه مشخص نیست که چه پروتکلی برای صدور توکن در بیت کوین حاکم خواهد بود، اما امیدوارم که گسترش توکن ها فدای چیزهایی که بیت کوین و لایتنینگ هستند، نشود.

این یک پست مهمان از کیشین کاتو است. نظرات بیان شده کاملاً متعلق به خود آنها است و لزوماً نظرات BTC Inc یا مجله Bitcoin را منعکس نمی کند.لینک منبع : هوشمند نیوز

برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.