۲۰ سال زندان در انتظار رئیس جمهور پرو

به نقل از تاس، روزنامه ال کامرسیو چاپ پرو در گزارش جدید خود نوشت، «پدرو کاستیوم»، رئیس جمهور مخلوع پرو به تحریک شورش متهم شده و ممکن است با ۲۰ سال زندان روبرو شود. به نوشته این روزنامه، کاستیلو به اتهامات متعددی از جمله تلاش برای سازماندهی شورش (ماده ۳۴۶ قانون جنایی پرو) توسط پلیس

کد خبر : 291439
تاریخ انتشار : جمعه 9 دسامبر 2022 - 5:23
۲۰ سال زندان در انتظار رئیس جمهور پروبه نقل از تاس، روزنامه ال کامرسیو چاپ پرو در گزارش جدید خود نوشت، «پدرو کاستیوم»، رئیس جمهور مخلوع پرو به تحریک شورش متهم شده و ممکن است با ۲۰ سال زندان روبرو شود.

به نوشته این روزنامه، کاستیلو به اتهامات متعددی از جمله تلاش برای سازماندهی شورش (ماده ۳۴۶ قانون جنایی پرو) توسط پلیس بازداشت شده است که مجازات آن از ده تا بیست سال زندان است. جدای از آن، رئیس جمهور پیشین به سو استفاده از منصب و نقض نظم عمومی متهم شده است. او همچنین با تعدادی از اتهامات دیگر مرتبط با جرایم مرتبط با فساد مواجه است. این پرونده‌های جنایی در زمانی که او در سمت خود بود باز شد.

روز گذشته، «پدرو کاستیو»، رئیس جمهور پرو ساعاتی پس از اعلام انحلال کنگره، بازداشت شد. کاستیو پیش از دستگیری در یک سخنرانی تلویزیونی گفته بود که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی برای تصویب قانون اساسی جدید است. اعلامیه انحلال کنگره ساعاتی قبل از آغاز نشست استیضاح او در کنگره اعلام شد.

ویدئویی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن نشان داده می‌شود که کاستیلو در خیابان توسط پلیس بازداشت شده است. اعضای دادگاه قانون اساسی پرو اقدام کاستیلو برای انحلال پارلمان را «کودتا» توصیف و اعلام کردند او دیگر رئیس جمهور نیست و براین اساس به نظر می‌رسد و احتمال داده می‌شود که حکم بازداشت رئیس جمهور پرو نیز توسط دادگاه قانون اساسی این کشور صادر شده باشد.

در همین حال، قانونگذاران به رغم اعلام کاستیلو با موفقیت به استیضاح او رأی دادند.

همچنین «دینا بلوارته» به عنوان نامزد ریاست جمهوری معرفی شده است.

انحلال کنگره توسط رئیس جمهور پرو، با استعفای برخی نیروهای سیاسی از جمله اعضای حزب متحد رئیس جمهور محکوم شد و یک سری استعفاها در کابینه را به همراه آورد.

«کاستیلو» تا کنون دو استیضاح ناموفق را پشت سر گذاشته است. او به اتهام ارتکاب جرایم مرتبط با سازمان‌های جنایی تحت تحقیقات قرار دارد، اما کاستیو این اتهامات را رد کرده و گفته است گروه‌های مالی و اقتصادی به دنبال برکناری او هستند.

پرو از سال ۲۰۱۶ تاکنون پنج رئیس جمهور داشته است، از جمله کاستیلو، که از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۶ انتخاب شد. در سال ۲۰۱۸ نیز، پدرو پابلو کوچینسکی با طرح استیضاح روبرو شد اما قبل از رأی گیری از سمت خود استعفا داد.

310310لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.