۲۰ بیمارستان سریع الاستقرار در هلال احمر / فعالیت ۱۲ مرکز درمانی در خارج از کشور

در نشست رئیس جمعیت هلال احمر با معاون، مدیران و مسئولان بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر، مهمترین خدمات این حوزه و همچنین چالش‌های پیش‌روی حوزه درمان هلال احمر تشریح و بررسی شد. به گزارش ایسنا، دکتر فرید مرادیان – معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر در این نشست تاکید کرد: هلال احمر در

کد خبر : 11141
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱:۰۲
۲۰ بیمارستان سریع الاستقرار در هلال احمر / فعالیت ۱۲ مرکز درمانی در خارج از کشوردر نشست رئیس جمعیت هلال احمر با معاون، مدیران و مسئولان بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر، مهمترین خدمات این حوزه و همچنین چالش‌های پیش‌روی حوزه درمان هلال احمر تشریح و بررسی شد.

به گزارش ایسنا، دکتر فرید مرادیان – معاون بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر در این نشست تاکید کرد: هلال احمر در سال های اخیر مخاطرات فراوانی را مدیریت کرده و پشت سر گذاشته اما با ورود دکتر همتی به هلال احمر، به اذعان بسیاری از کارشناسان و علیرغم مشکلات بودجه‌ای و اعتباری که گریبانگیر این جمعیت شده است، هلال احمر در راستای عمل به تکالیف ملی و بین المللی خود در مسیر درستی قرار گرفته است. مشکلات موجود نیز با پشتکار و وحدت رویه در مجموعه هلال برطرف خواهد شد.

بیمارستان‌های صحرایی هلال؛ موثر در درمان مصدومان و مجروحان حوادث و بحران‌ها

دکتر علیخانی – مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری هلال احمر نیز در این نشست به تشریح عملکرد حوزه در زمینه بهداشت و درمان اضطراری، مراقبت های پایه بهداشتی، حیاتی و فوریتی و تشخیصی و بیمارستانی پرداخت و تاکید کرد: در موضوع درمان اضطراری، برپایی بیمارستان صحرایی هلال احمر در زلزله کرمانشاه، بدون شک تعداد فوتی های این بحران را ۲ تا ۳ برابر کاهش داد.

وی افزود: بر اساس آمایش حال حاضر، هلال احمر دارای ۳۱ واحد مراقبت های اولیه (BHCU)، ۲۰ بیمارستان سریع الاستقرار (RDH) و ۴ بیمارستان مرجع (RH) است که در استان های آذربایجان شرقی، اصفهان، کرمان و تهران موجود هستند.

علیخانی در ادامه با اشاره به اینکه واحدهای پاسخگویی اضطراری در سال ۱۹۹۴ به عنوان ابزاری کلیدی در سطح فدراسیون  بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر مطرح شد، افزود: از سال ۲۰۱۷ میلادی، عضویت کشور ایران به عنوان تنها کشور مسلمان در این واحدها پذیرفته شده است.

مدیرکل بهداشت و درمان اضطراری هلال احمر، مهمترین محورهای فعالیت این حوزه را توسعه واحدهای بهداشت و درمان اضطراری براساس طرح آمایش سرزمینی، راه اندازی پروژه های توسعه ای استان ها، اولویت مراکز دیالیز، کموتراپی و … عنوان کرد و افزود: عدم تخصیص بودجه های هزینه ای و همچنین لزوم بازنگری ساختار تشکیلات این اداره کل از مهمترین مشکلات و چالش های پیش رو است.

هلال‌احمر ایران؛ قدرتمند در حوزه توانبخشی

دکتر پیمان پیشگاهی – مدیرکل توانبخشی جمعیت هلال احمر نیز در این نشست تاکید کرد: هلال احمر ایران از حدود ۳۸ سال پیش یک جمعیت قدرتمند در حوزه توانبخشی شناخته می شد تا جایی که دوره های آموزشی برای راه اندازی مراکز توانبخشی در سطح بین المللی، در ایران برگزار می شد و یا متخصصان هلال احمر ایران برای ارائه آموزش های لازم در این زمینه به کشورهای دیگر اعزام می شدند.

۱۸۴ واحد توانبخشی هلال‌احمر در سراسر کشور فعال است

وی تعداد مراکز ارتوپدی فنی هلال احمر در کشور را ۲۸ مرکز عنوان کرد و گفت: ۶۳ مرکز فیزیوتراپی، ۳۵ مرکز کاردرمانی، ۳۴ مرکز گفتار درمانی، ۱۰ مرکز شنوایی سنجی و … و در مجموع ۱۸۴ واحد درمان توانبخشی هلال احمر در کشور در حال فعالیت هستند که این میزان نسبت به سال ۸۰، حدود ۲۵۴ درصد رشد داشته است.

پیشگاهی افزود: در حوزه توانبخشی ۲ هدف عمده را دنبال می کنیم که یا باید به قدری تخصصی عمل کنیم که بخش خصوصی قدرت رقابت با هلال احمر را نداشته باشد یا واحدهای توانبخشی عمومی را در مناطق محرومی از کشور که بخش خصوصی در آنجا ورود نکرده، راه اندازی کنیم؛ به طور مثال این واحدها در ریگان، گمیشان و فارسان در حال راه اندازی است.

فعالیت ۱۲ مرکز درمانی هلال در خارج کشور

عنبری – مدیرکل سلامت خارج کشور هلال احمر نیز در این نشست گفت: تعداد واحدها و مراکز درمانی هلال احمر در خارج کشور به استثنای بیمارستان دوبی و مرکز درمانی لبنان، ۱۲ مرکز است که در ۱۱ کشور مستقر هستند. ۷ مرکز در کشورهای آفریقایی و ۲ مرکز در آمریکا و سایر مراکز در آسیا هستند.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، وی چالش های این حوزه را عدم وجود ردیف خاص در بودجه کل کشور جهت فعالیت مراکز درمانی هلال و وابستگی این مراکز به بودجه داخلی هلال احمر، ضرورت وحدت فرماندهی در خصوص تصمیم گیری ها برای مراکز سلامت و تفویض اختیار به معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت، تحقق بسیار کم بودجه تملکی برای توسعه مراکز سلامت خارج کشور و …عنوان کرد.

دکتر صدیقی – مدیر تدارکات دارو و تجهیزات پزشکی معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر نیز در پایان این نشست، مهمترین اقدامات حوزه تدارکات دارو و تجهیزات معاونت را تشریح کرد.

در هلال‌احمر بدون سیاسی کاری و با همدلی، به مردم خدمت می‌کنیم

همچنین دکتر کریم همتی در بازدید از معاونت بهداشت، درمان توانبخشی هلال احمر از زحمات و تلاش‌های همه همکاران این معاونت تقدیر کرد و گفت: درمان و توانبخشی کاری بسیار ارزشمند در کشور محسوب می شود و با توجه به سوابقی که هلال‌احمر در زمینه درمان و توانبخشی دارد، با ورود قوی‌تر در این حوزه، نام آن بلندآوازه‌تر از قبل به گوش مردم خواهد رسید.

همتی خاطرنشان کرد: هلال احمر با توجه به ظرفیت نیروی انسانی، شبکه گسترده و امکانات کافی که در اختیار دارد، برای برعهده گرفتن کل خدمات توانبخشی کشور، توانایی و قابلیت دارد اما پیگیری لازم در این زمینه انجام نشده است.

وی در ادامه با اشاره به تنگناهای مالی موجود در کشور، خروجی تلاش های انجام شده در حوزه معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر را مثبت ارزیابی کرد و با تاکید بر اینکه در هلال احمر کار سیاسی نباید انجام شود و برای هلال احمری ها فرقی نمی کند چه کسی در آینده رئیس جمهور کشور شود، افزود: در این جایگاه تنها با همدلی می توانیم به مردم، خدمت شایسته ارائه دهیم.

ضرورت وجود نظارت دقیق و قوی بر مراکز درمانی هلال

رئیس جمعیت هلال احمر خواستار نظارت قوی‌تر و دقیق‌تر معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی جمعیت بر مراکز درمانی هلال احمر چه در داخل و چه در خارج کشور شد و اظهار کرد: هیچ مرکز درمانی وابسته به جمعیت مستقل نیست و تمام مراکز باید تحت نظارت و بازرسی دقیق قرار گیرند. هیچ حوزه ای از هلال احمر نیز نباید از بعد نظارتی در حوزه درمان اختلال ایجاد کند؛ نظارت در این حوزه باید جامع، کامل، سیستماتیک و منظم باشد.

همتی با اشاره به اینکه اعتبار عمده ای که برای تقویت کل سیستم توانبخشی هلال احمر لازم است، نه در حال حاضر و نه در دولت بعدی وجود ندارد، تمرکز و دیدگاه کلی جمعیت هلال احمر در حوزه درمان و توانبخشی را بر تقویت حوزه‌های مراکز جامع توانبخشی، داروخانه ها، کلینیک های داخل و خارج و … دانست.

مسئولان مراکز درمانی هلال‌احمر، از اخلاق حرفه ای صیانت کنند

وی به سفر خود به سه کشور آفریقایی و بازدید از روند فعالیت مراکز درمانی هلال احمر ایران در این کشورها نیز اشاره کرد و افزود: جمعیت های ملی ساحل عاج و غنا خواستار دریافت خدمات درمانی و دارویی از هلال احمر ایران هستند و تقویت این مراکز و افزایش درآمد هلال احمر از این منابع، هیچ منافاتی با اهداف نظام و اهداف جمعیت هلال احمر ندارد اما لازم است نظارت بیشتری بر فعالیت این مراکز وجود داشته باشد و مدیران معاونت بهداشت و درمان باید در جریان ریز امور مراکز درمانی هلال احمر باشند. همچنین نماینده هایی که به عنوان مسئول این مراکز از سوی هلال احمر معرفی می شوند، افرادی متعهد، خودساخته، پاکدست و پاکدامن بوده و از اخلاق حرفه ای نیز صیانت کنند.

تلاش برای تقویت و توسعه حوزه درمان هلال احمر

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین خواستار تقویت فعالیت و خدمات دهی داروخانه ها و تجهیزات دارویی در معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی، ارتباط مستمر حوزه درمان با حوزه حراست و حوزه مالی و همچنین ایجاد شفافیت لازم در حوزه مالی این معاونت شد و تاکید کرد: این حوزه برای ما بسیار ارزشمند است و تلاش می کنیم تا حوزه را تقویت کرده و توسعه دهیم.

همتی از برگزاری همایش های علمی به منظور بررسی جایگاه خدمات توانبخشی هلال احمر در کشور و بررسی وضعیت موجود هلال احمر در این حوزه نیز حمایت و تاکید کرد: در مدت زمان خدمت در هلال احمر، از تقویت حوزه درمان؛ ارسال دارو به مراکز درمانی خارج کشور، توریسم درمانی، تقویت بیمارستان ها، داروخانه ها و … حمایت خواهم کرد و فعالیت هیچ مرکز درمانی متوقف نخواهد شد تا بتوانیم خدمات شایسته ای به مردم ارائه دهیم.

انتهای پیاملینک منبع :
هوشمند نیوز

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.