پاسخ مخالفان به اظهارات جنجالی مکرون: ما هم حالت را می‌گیریم هم روی اعصابت راه خواهیم رفت!/عکس

ایسنا به نقل از فرانس 24 نوشت:  چند روز پس از آنکه رئیس جمهوری فرانسه گفت قصد دارد “روی اعصاب واکسینه‌نشده‌ها” راه برود، بیش از ۱۰۰ هزار تن در سراسر فرانسه علیه آنچه آن را برنامه‌ای برای محدود کردن بیش از پیش واکسینه‌نشده‌ها خواندند، اعتراض کردند.افراد حاضر در این تظاهرات، چهار برابر تعداد معترضان تظاهرات

کد خبر : 153328
تاریخ انتشار : یکشنبه 9 ژانویه 2022 - 11:37
پاسخ مخالفان به اظهارات جنجالی مکرون: ما هم حالت را می‌گیریم هم روی اعصابت راه خواهیم رفت!/عکس


ایسنا به نقل از فرانس 24 نوشت:  چند روز پس از آنکه رئیس جمهوری فرانسه گفت قصد دارد “روی اعصاب واکسینه‌نشده‌ها” راه برود، بیش از ۱۰۰ هزار تن در سراسر فرانسه علیه آنچه آن را برنامه‌ای برای محدود کردن بیش از پیش واکسینه‌نشده‌ها خواندند، اعتراض کردند.افراد حاضر در این تظاهرات، چهار برابر تعداد معترضان تظاهرات ۱۸ دسامبر سال گذشته میلادی بود که در آن ۲۵ هزار تن شرکت کردند.

معترضان، مخالفت خود با پیش‌نویس قانونی را ابراز کردند که غذا خوردن در رستوران، استفاده از قطارهای بین‌ شهری و یا حضور در رویدادهای فرهنگی را منوط به ارائه مدرک واکسیناسیون کامل می‌داند.

در روز پنجشنبه، مجمع ملی فرانسه این لایحه جنجالی را در نخستین جلسه بررسی آن، تصویب کرد. دولت امانوئل مکرون، رئیس جمهروی فرانسه گفته است که انتظار دارد این مققرات جدید تا ۱۵ ژانویه لازم‌الاجرا شوند؛ اما ممکن است قانون‌گذاران در مجلس سنا این روند را به تاخیر بیاندازند.

مکرون در هفته گذشته گفت که قصد دارد زندگی افراد واکسینه‌نشده را آنقدر پیچیده و دشوار کند که آن‌ها مجبور به تزریق واکسن بشوند. وی افزود، واکسینه‌نشده‌ها بی‌مسئولیت بوده و لیاقت عنوان “شهروندی” نیستند.

اما در مقابل، معترضان در پاریس تظاهرات کرده و خطاب به ماکرون فریاد زدند: این ما هستیم که روی اعصابت راه خواهیم رفت.

بعضی از آن‌ها هم پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها نوشته بودند “نه به گذرنامه واکسن”. این عبارت به تلاش ماکرون برای تصویب قانونی است که ورود به کافه، بار یا موزه را نیازمند ارائه کارت واکسن می‌کند.

مقامات وزارت کشور فرانسه گفتند که ۱۰۵ هزار و ۲۰۰ نفر در این تظاهرات شرکت کردند که ۱۸ هزار تن از آنان در پاریس حضور داشتند. به گزارش پلیس پاریس، ۱۰ تن از تظاهرات‌کنندگان بازداشت شده و سه افسر پلیس متحمل جراحات سطحی شدند.

هم چنین به گزارش وزارت کشور فرانسه، در دیگر نقاط این کشور نیز ۲۴ تن بازداشت و هفت افسر پلیس دچار جراحات سطحی شدند.

در میان فشارهای فزاینده‌ای که به بیمارستان‌های فرانسه وارد شده است، این کشور در روز شنبه ۳۰۳ هزار و ۶۶۹ مورد جدید ابتلا به کرونا را به ثبت رساند.

پاسخ مخالفان به اظهارات جنجالی مکرون: ما هم حالت را می‌گیریم هم روی اعصابت راه خواهیم رفت!/عکس

همچنین یورونیوز در اینباره از واژه حالت را می گیریم استفاده کرد و نوشت:

شهرهای مختلف فرانسه روز شنبه هشتم ژانویه ۲۰۲۲ بار دیگر صحنه تظاهرات ده‌ها هزار مخالف واکسیناسیون اجباری بود که در اعتراض به اظهار نظر جنجالی اخیر رئیس جمهوری کشورشان به خیابان آمده بودند.

امانوئل ماکرون روز سه‌شنبه گذشته با ادبیاتی دور از انتظار به حدود پنج میلیون شهروند فرانسوی، واکسینه نشده گفته بود که «حال‌شان را می‌گیرد.»

وی سپس با متهم کردن برخی از این افراد به بی مسئولیتی و سواستفاده از آزادی‌های فردی گفته بود: وقتی آزادی شهروندی تهدیدی برای آزادی دیگران باشد فرد خاطی به یک شهروند بی مسئولیت تبدیل شده و در این حالت نمی‌توان دیگر او را شهروند خواند.

مکرون روز جمعه نیز طی سخنانی که در جریان کنفرانس خبری مشترک با اُرزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در پاریس ایراد شد بار دیگر از اظهار نظر جنجالی خود دفاع کرد و مسئولیت آن را برعهده گرفت.

وی سپس با طرح «استراتژی ساده‌ای» که بر پایه «واکسن زدن، واکسن زدن و واکسن زدن» استوار است توضیح داد که اعمال محدودیت برای افراد واکسینه نشده یک راهبرد کاملا اروپایی است.

رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به واکسن‌گریزان در کشورش گفت: «آنها نه تنها جان دیگران را به خطر می‌اندازند، بلکه آزادی شهروندان دیگر را نیز محدود می‌کنند و این از دیدگاه من غیرقابل قبول است.»

اظهار نظر جنجالی مکرون در باره مخالفان واکسیناسیون، بر اساس تازه ترین خبرها یک شکایت نمادین قضایی را نیز علیه وی به جریان انداخته است.

یک شهروند ۶۳ ساله اهل منطقه «کورِز» اظهارات اخیر رئیس جمهوری کشورش در خصوص افراد واکسینه نشده را «تبعیض‌آمیز و توهین‌آمیز» خوانده و به صورت نمادین شکایتی علیه وی در دستگاه قضایی ثبت کرده است.

پاسخ مخالفان به اظهارات جنجالی مکرون: ما هم حالت را می‌گیریم هم روی اعصابت راه خواهیم رفت!/عکس

حضور واکسن‌گریزان در خیابان‌های پایتخت به دعوت میهن‌پرستان

تظاهرکنندگان در پاریس، پایتخت فرانسه که شمار آنها ۱۸ هزار نفر عنوان شده با گرته‌برداری از عبارت زننده‌ای که امانوئل مکرون خطاب به افراد واکسینه نشده استفاده کرده بود، خطاب به وی فریاد زدند: «ما هم حالت را می‌گیریم!»

این افراد که به دعوت فلوریان فیلیپو، نامزد اروپا گریز انتخابات ریاست جمهوری و رهبر حزب «پاتریوت‌ها» (میهن‌پرستان)، شاخه‌ای منشعب از جریان راست افراطی «اجتماع ملی»، به خیابان آمده بودند همچنین پلاکاردها و پارچه‌نوشته‌هایی را در دست داشتند که روی آن شعارهایی چون «نه به گواهی واکسن» درج شده بود.

این شعار در واقع بیانگر مخالفت شدید ضد واکسن‌ها با لایحه‌ای است که دولت فرانسه با هدف اجباری کردن ارائه گواهی واکسیناسیون برای ورود به مکان‌های رفاهی، فرهنگی و تفریحی چون کافه‌ها، رستوران‌ها، بارها، موزه‌ها و سینماها به پارلمان فرستاده است.

لایحه یاد شده در صورت تصویب، شهروندان فرانسوی فاقد مجوز واکسیناسیون را از پانزدهم ژانویه برای ورود به اماکن فرهنگی، تفریحی و رفاهی منع می‌کند.

مرگ نماینده حامی واکسن‌گریزان بر اثر کووید۱۹

یک روز پیش از تجمع طیف راست افراطیِ مخالفان واکسن در پاریس، رئیس پارلمان فرانسه از مرگ تنها نماینده حزب پاتریوت‌ها در میان قانونگذاران فرانسوی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ خبر داده بود.

خوزه اِوررار به نمایندگی از حزبی در پارلمان حضور داشت که به شدت مخالف اقدامات دولت در مهار همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ بود.

اطلاعاتی در دست نیست تا مشخص شود این نماینده سابق ۷۶ ساله از دریافت واکسن امتناع کرده بود یا خبر اما به گزارش فرانس‌پرسوی وی پیش‌تر در شبکه های اجتماعی از تظاهراکنندگان به اعمال محدودیت‌های کرونایی و واکسن اجباری حمایت کرده بود.

گفتنی است که مخالفان واکسیناسیون اجباری همزمان با تظاهرات چند هزار نفری در پاریس، در دیگر شهرهای بزرگ این کشور نظیر لیون، مارسی، بوردو، نانت و چند شهر دیگر به خیابان آمده بودند.

تظاهرکنندگان که شمار آنها در سراسر فرانسه بیش از ۱۰۵ هزار نفر اعلام شد، امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور و دولتش را به پایمال کردن آزادی‌های فردی و رفتار نابرابر و تبعیض آمیز با شهروندان متهم کردند.

310 310لینک منبع : هوشمند نیوز

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.