وضعیت بیماری‌های انگلی در کشور/ بروز یک نوع انگل در کودکان

[ad_1] علی حقیقی، ضعف در سیستم ایمنی و عدم رعایت بهداشت را از مهم‌ترین دلایل ورود انگل‌ها به داخل بدن انسان دانست و گفت: رعایت بهداشت شخصی و بهداشت مواد غذایی از اصول اولیه پیشگیری از ورود انگل‌ها به بدن محسوب می‌شود. وی با بیان اینکه دو نوع انگل تک یاخته و کرم‌ها در ایران

کد خبر : 397440
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲ - ۴:۵۷
وضعیت بیماری‌های انگلی در کشور/ بروز یک نوع انگل در کودکان

[ad_1]

علی حقیقی، ضعف در سیستم ایمنی و عدم رعایت بهداشت را از مهم‌ترین دلایل ورود انگل‌ها به داخل بدن انسان دانست و گفت: رعایت بهداشت شخصی و بهداشت مواد غذایی از اصول اولیه پیشگیری از ورود انگل‌ها به بدن محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه دو نوع انگل تک یاخته و کرم‌ها در ایران مشاهده می‌شود، تصریح کرد: انگل‌های تک یاخته همچون ژیاردیا، مالاریا ولیشمانیا و انگل‌های کرمی مانند اکینوکوکوس که منجر به بروز کیستهیداتید می‌شود، از انواع آلودگی‌های انگلی در کشور هستند.

حقیقی اظهار کرد: انگل میکروسکوپی ژیاردیا در کودکان بیشتر از بزرگسالان، به دلیل عدم رعایت بهداشت شخصی و آلوده ماندن دست‌ها هنگام استفاده از سرویس بهداشتی بروز می‌کند. این انگل بیشتر در روستاها دیده می‌شود. آمار ابتلاء به این انگل ۳ تا ۴ درصد گزارش شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در خصوص میزان شیوع تک یاخته مالاریا و لیشمانیا که عامل بروز بیماری‌هایی همچون سالک است، گفت: در خصوص این بیماری‌ها و شیوع آن در کشور جای نگرانی وجود ندارد.

وی افزود: بیماری‌های ناشی از انگل‌های کرمی همچون کیست هیداتیدنیز در ایران نادر است به طوری که از هر هزار نفر، یک مورد ابتلاء گزارش می‌شود. البته این آمار تا پیش از آغاز پاندمی کرونا فراز و نشیب‌هایی داشت که با آغاز همه‌گیری کووید و به دنبال رعایت بهداشت فردی کاهش چشمگیری داشته است.

حقیقی در خصوص راه انتقال کرم اکینوکوکوس، گفت: میزبان اصلی کرم‌های عامل کیست هیداتید، سگ‌سانان هستند؛ به این معنی کرم بالغ در روده سگ زندگی می‌کند. سگ‌های آلوده، از طریق مدفوع خود تخم این کرم‌ها را در مزارع و مراتع رها می‌کنند و دفع تخم‌های کرم بالغ باعث آلودگی خاک و آب می‌شود. سپس حیوانات اهلی مانند گوسفند، بز، گاو و شتر هنگام چریدن تخم‌ها را می‌خورند و انسان از طریق خوردن غذا یا آب آلوده به تخم‌ها و یا از طریق تماس مستقیم با سگ‌های آلوده با انگل، آلوده می‌شود.

وی افزود: رعایت بهداشت فردی اصل اولیه پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌های انگلی است و این موضوع با کاهش چشمگیر آمار ابتلاء به دنبال آغاز پاندمی کرونا قابل تأیید است.

۴٧٢٣۶

[ad_2]

لینک منبع : هوشمند نیوز

آموزش مجازی مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار Post DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
ای کافی شاپ
مدیریت حرفه ای کافی شاپ
خبره
حقوقدان خبره
و حرفه ای
سرآشپز حرفه ای
آموزش مجازی تعمیرات موبایل
آموزش مجازی ICDL مهارت های رایانه کار درجه یک و دو
آموزش مجازی کارشناس معاملات املاک_ مشاور املاک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.