وزیر دارایی: پاکستان علیرغم سیل به طور مطلق بدهی های خود را نکول نمی کند

سیل 33 میلیون پاکستانی را تحت تأثیر قرار داده است، میلیاردها دلار خسارت وارد کرده و بیش از 1500 نفر را کشته است – این نگرانی را ایجاد کرده است که پاکستان بدهی های خود را نپردازد. مفتاح اسماعیل وزیر دارایی در دفتر خود به رویترز گفت: «مسیر ثبات با توجه به محیط چالش‌برانگیز باریک

کد خبر : 257060
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 سپتامبر 2022 - 1:21
وزیر دارایی: پاکستان علیرغم سیل به طور مطلق بدهی های خود را نکول نمی کند


سیل 33 میلیون پاکستانی را تحت تأثیر قرار داده است، میلیاردها دلار خسارت وارد کرده و بیش از 1500 نفر را کشته است – این نگرانی را ایجاد کرده است که پاکستان بدهی های خود را نپردازد.

مفتاح اسماعیل وزیر دارایی در دفتر خود به رویترز گفت: «مسیر ثبات با توجه به محیط چالش‌برانگیز باریک بود و همچنان باریک‌تر شده است».

اما اگر به اتخاذ تصمیمات محتاطانه ادامه دهیم – و خواهیم کرد – در این صورت نکول نخواهیم کرد. قطعا نه.”

پاکستان توانست برنامه صندوق بین‌المللی پول (IMF) را پس از ماه‌ها تأخیر، به لطف تصمیم‌گیری‌های سیاستی سخت، به مسیر خود بازگرداند. اما این احساسات مثبت قبل از وقوع بارندگی فاجعه بار کوتاه مدت بود.

علیرغم این فاجعه، اسماعیل گفت که بیشتر سیاست‌ها و اهداف تثبیت‌کننده، از جمله افزایش ذخایر ارزی رو به کاهش، همچنان در مسیر درست قرار دارند.

ذخایر بانک مرکزی با وجود هجوم 1.12 میلیارد دلاری بودجه صندوق بین المللی پول در اواخر ماه اوت، 8.6 میلیارد دلار است که تنها برای حدود یک ماه واردات کافی است. هدف پایان سال افزایش بافر تا 2.2 ماه بود.

او گفت که پاکستان همچنان می تواند ذخایر خود را تا 4 میلیارد دلار افزایش دهد، حتی اگر سیل به تراز حساب جاری 4 میلیارد دلار در واردات بیشتر مانند پنبه لطمه بزند و بر صادرات تأثیر منفی بگذارد.

با این حال، وی برآورد کرد که کسری حساب جاری در پی وقوع سیل بیش از 2 میلیارد دلار افزایش نخواهد یافت.

“بله، خسارات قابل توجهی به فقیرترین مردم وارد شده است و زندگی آنها دیگر هرگز کامل نخواهد شد. اما از نظر تامین بدهی های خارجی و داخلی و ثبات در اقتصاد خرد، این موارد تحت کنترل است.

پرداخت ماه دسامبر انجام شود

او گفت که بازارهای جهانی در مورد پاکستان “آشوب” هستند، با توجه به اینکه اقتصاد پس از سیل حداقل 18 میلیارد دلار خسارت دیده است که می تواند تا 30 میلیارد دلار هم برسد.

“بله، ریسک نکول اعتباری ما افزایش یافته است، قیمت اوراق قرضه ما کاهش یافته است. اما… فکر می‌کنم ظرف 15 تا 20 روز، بازار عادی می‌شود و فکر می‌کنم متوجه خواهد شد که پاکستان متعهد به محتاط بودن است.»

پرداخت بزرگ بعدی پاکستان – یک میلیارد دلار اوراق قرضه بین المللی – در ماه دسامبر موعد مقرر است، و اسماعیل گفت که پرداخت “کاملا” انجام خواهد شد.

صندوق بین المللی پول روز یکشنبه گفت که با جامعه بین المللی برای حمایت از تلاش های امدادی و بازسازی پاکستان و تلاش برای تضمین پایداری و ثبات همکاری خواهد کرد.

اسماعیل گفت که منابع مالی خارجی از جمله بیش از 4 میلیارد دلار از بانک توسعه آسیایی (ADB)، بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا و بانک جهانی تامین شده است.

این شامل 1.5 میلیارد دلار در ماه آینده از بانک انکشاف آسیایی تحت تسهیلات حمایتی ضد چرخه ای – یک ابزار حمایت از بودجه است.

وزیر امور خارجه همچنین گفت که حدود 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری از سوی قطر، امارات و عربستان سعودی در سال مالی جاری محقق خواهد شد.

این سه نفر در اوایل سال جاری علاقه خود را برای سرمایه گذاری در پاکستان اعلام کردند، اما هنوز هیچ برنامه زمانی یا برنامه دقیقی گزارش نشده است.

او گفت که یک میلیارد دلار سرمایه گذاری امارات متحده عربی در چند ماه آینده در قالب خرید در بازار سهام پاکستان «قطعاً محقق خواهد شد».

وی افزود که حدود 3 میلیارد دلار تعهدات سرمایه گذاری قطر همه در سال مالی منتهی به ژوئن 2023 خواهد بود.

آنها در حال بررسی سه فرودگاه در پاکستان، کراچی، لاهور و اسلام آباد هستند… اجاره های بلندمدت. آنها همچنین به دنبال خرید دو نیروگاهی هستند که با LNG (گاز طبیعی مایع) کار می‌کنند… که فکر می‌کنم احتمالاً در سال جاری اتفاق خواهند افتاد.»

وی گفت: اگر با پایان سال مالی به رقم 3 میلیارد دلار نرسید، مابقی آن وارد بورس خواهد شد.

وی همچنین گفت که ولیعهد عربستان سعودی به شهباز شریف، نخست وزیر این کشور اطمینان داده است که ریاض قبل از دسامبر یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.

بانک مرکزی پاکستان روز یکشنبه اعلام کرد که سازمان توسعه عربستان سعودی نیز یک سپرده 3 میلیارد دلاری را تا سررسید دسامبر به مدت یک سال تمدید کرده است.

او گفت که قرار است به زودی سند قانونی با یک “کشور دوست” برای فعال کردن تسهیلات پرداخت یک میلیارد دلاری معوق برای نفت امضا شود.

(گزارش جبران پیشیمام؛ ویرایش توسط اندرو کاوتورن)لینک منبع : هوشمند نیوز

آموزش مجازی مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار Post DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
ای کافی شاپ
مدیریت حرفه ای کافی شاپ
خبره
حقوقدان خبره
و حرفه ای
سرآشپز حرفه ای
آموزش مجازی تعمیرات موبایل
آموزش مجازی ICDL مهارت های رایانه کار درجه یک و دو
آموزش مجازی کارشناس معاملات املاک_ مشاور املاک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.