نکات مثبت و منفی فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم از دیدگاه تماشاگران چه بود؟

هشتاد درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به سریال میخواهم زنده بمانم و محتوای آن رضایت داشتند و ۲۰ درصد نیز نسبت به وقایع این سریال ناراضی بودند. بر اساس گزارش آماری که پلتفرم لایف وب منتشر ساخته میزان استقبال از سریال می‌خواهم زنده بمانم که هفته گذشته پخش فصل اول آن به اتمام رسید

کد خبر : 79917
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷
نکات مثبت و منفی فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم از دیدگاه تماشاگران چه بود؟


هشتاد درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به سریال میخواهم زنده بمانم و محتوای آن رضایت داشتند و ۲۰ درصد نیز نسبت به وقایع این سریال ناراضی بودند.

بر اساس گزارش آماری که پلتفرم لایف وب منتشر ساخته میزان استقبال از سریال می‌خواهم زنده بمانم که هفته گذشته پخش فصل اول آن به اتمام رسید در بین کاربران از نکات قابل توجهی برخوردار است.

لایف وب در گزارش خود به موارد متعددی از جمله میزان رضایت و عدم رضایت و همچنین چرایی رضایت و نارضایتی کاربران از این سریال پرداخته است.

آنطور که در این گزارش آمده بیشترین رضایت در بین هواداران سریال نسبت به فیلمنامه آن و قدرت درام موجود در آن بوده است. از آنسو در بین مخالفین نیز نواقص فیلمنامه بیشتر از همه به چشم آمده است. این مساله نشان می‌دهد که سلایق متفاوت بوده و از نظر عده‌ای فیلمنامه سریال نقطه قوت آن بوده و از نظر دیگران همین عنصر سریال پاشنه آشیل آن بوده است.

بر اساس گزارش آماری که لایف وب منتشر ساخته و در اختیار ویجیاتو قرار داده، در بین موافقان و هواداران این سریال بیشترین عناصری که برای آنها سریال را جذاب کرده به ترتیب فیلمنامه با بیش از ۵۷ درصد رضایت، بازیگران با نزدیک به ۱۶.۵ درصد، تیتراژ با صدای همایون شجریان با نزدیک به ۶ درصد و دیالوگ‌های سریال با آماری نزدیک به ۱ درصد میزان رضایت از سوی کاربران بوده است.

فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم

فیلمنامه سریال می‌خواهم زنده بمانم روایتگر یک داستان عاشقانه در دل یک داستان هیجانی (تریلر) بود و چند داستان را به صورت موازی پیش می‌برد. این فیلمنامه با حضور کاراکترهای جدیدی در اواسط سریال رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و در نهایت پایان بندی نسبتا متفاوت فصل اول آن که می‌توان گفت تقریبا در بین سریال‌های ایرانی کمتر دیده شده است، باعث شده که رضایت از این بخش در بین هواداران صورت بگیرد.

بازیگران سریال می‌خواهم زنده بمانم که رتبه دوم رضایتمندی را کسب کردند از جمله ستارگان سینما هستند که در این سریال به نقش آفرینی پرداختند. بسیاری از منتقدین از بازی متفاوت آزاده صمدی تعریف کردند و دو شخصیت اصلی قصه با نقش آفرینی سحر دولتشاهی و حامد بهداد نیز از جمله بازیگران قدر سریال بودند. در بین مخاطبین جوان‌تر نیز حضور علی شادمان و بازی جذاب و روانش محبوب شد و هرچند باید گفت برخی بازیگران نقش‌های فرعی در سریال نتوانستند آنطور که باید ظاهر شوند.

فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم

تیتراژ سریال و آوازهای دیگر آن نیز توسط همایون شجریان اجرا شد و با توجه به محبوبیت این خواننده و صدای گیرای آن، پیش‌بینی استقبال از این آوازها دور از ذهن نبود. همایون شجریان که در سال گذشته به سوگ پدر خود نشست در این سریال دو ترانه را اجرا کرد که ترانه تیتراژ آن در بین مردم بسیار محبوب شده بود.

اما در مواردی که کاربران عدم رضایت خود را نسبت به سریال نشان دادند هم نکات مشترکی وجود دارد (که نشان از تفاوت سلایق می‌دهد) و هم نکاتی که به نظر می‌رسد انتقادات به جا و واردی هستند.

موضوع فیلمنامه در بین افراد ناراضی به سریال بیشترین بازخورد منفی را با بیش از ۱۰ درصد داشته و پس از آن مشکل نمایش دهه ۶۰ (زمانی که فضای سریال در آن می‌گذشت) از انتقادات صریح کاربران بوده است.

فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم

خط زمانی فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم متعلق به دهه شصت شمسی است و از همان قسمت‌های اغازین نسبت به نمایش این دهه انتقادات فراوانی شد که با گذشت زمان هم در سریال درست نشد. نحوه آرایش و پوشش بازیگران زن و مرد هیچ دخلی به مد و استایل دهه شصت ندارد و این مساله بیشتر از همه توی ذوق مخاطب می‌زند. فضاسازی و معماری لوکیشن‌ها نیز چندان تناسبی با دهه مذکور ندارد و سریال از نظر طراحی صحنه و لباس و همچنین گریم، اصلا نتوانسته به خط زمانی فیلمنامه پایبند باشد.

نزدیک به ۱.۵ درصد از مخالفین سریال داستان آن را کپی کاری دانستند، هرچند برچسب زدن کپی کاری به فیلمنامه سریال می‌خواهم زنده بمانم کمی بی‌انصافی به نظر می‌رسد اما آنطور که آمار لایف وب از میزان فعالیت کاربران نشان می‌دهد، آنها نسبت به این مساله نقد داشته‌اند. احتمالا بحث کپی کاری در بین مخالفین به مساله مثلث عشقی پیش آمده بین شخصیت‌های اصلی سریال برمی‌گردد که تا حد زیادی تداعی کننده مثلث عشقی سریال موفق «شهرزاد» بوده و درباره آن نیز در رسانه‌ها صحبت زیادی شد.

فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم

این صحبت‌ها تا جایی پیش رفت که کارگردان سریال یعنی شهرام شاه حسینی رسما در یک مصاحبه مطبوعاتی ضمن تعریف و تمجید از حسن فتحی به عنوان یک فیلمساز سینمایی (خالق سریال شهرزاد) تاکید کرد که این سریال را ندیده است که قصدش کپی کاری از آن باشد.

بر اساس گزارش آماری که لایف وب منتشر ساخته و در اختیار ویجیاتو قرار داده، موضوع پایان بندی فصل اول بیش از ۱.۵ درصد از توییت‌ها و پست‌های مخالفین سریال را دربرگرفته است و باید گفت این موضوع نیز دور از ذهن نبود. پایان بندی سریال کمی تا قسمتی متفاوت با دیگر سریال‌های ایرانی رقم خورد و کشته شدن برخی از کاراکترهای کلیدی و حذف آنها از مسیر قصه تنها در یک قسمت، می‌تواند باعث نارضایتی برخی کاربران شود. ریسکی که تیم سازنده سریال به جان خریدند هرچند باعث متمایز بودن این پایان بندی شده اما می‌شد پیش‌بینی کرد که عده‌ای را نیز ناراضی کند. شنیده‌های ویجیاتو حکایت از این دارد که داستان فصل دوم با گذشت چند ده سال خط زمانی رو به جلو در زمان حال و سال ۱۴۰۰ روایت می‌شود و باید دید که فیلمنامه‌نویسان سریال چه خوابی برای ادامه روایت داستان کاراکترهای خود دیده‌اند و آیا می‌توانند ناراضیان نسبت به پایان بندی فصل اول را در فصل دوم به افرادی راضی تبدیل کنند یا خیر.

فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم

در نهایت کمی بیشتر از نیم درصد از مخالفین نسبت به نحوه بازی بازیگران انتقاد داشتند و این موضوع احتمالا به نقش آفرینی ضعیف بازیگران فرعی سریال برمی‌گردد که کمی بالاتر بدان اشاره شد. البته ناگفته نماند عده‌ای نیز بازی آزاده صمدی را خارج از فضای بازی دیگر هنرپیشگان می‌دانستند که به نظر نمی‌رسد چندان ایراد درستی باشد.

آنطور که به نظر می‌رسد بیشترین پست‌های منتشر شده درباره این سریال مختص به شبکه اجتماعی فیلتر شده تلگرام بوده و در این پیام رسان بیشتر از همه درباره سریال می‌خواهم زنده بمانم مطلب نوشته شده است. این موضوع البته متاسفانه احتمالا دربرگیرنده پست‌های دانلود غیرقانونی این سریال هم است. به طور میانگین بیش از ۲۵۹ هزار پست درباره این سریال در تلگرام منتشر شده است و همین آمار فوق نیز از بین این تعداد نوشته به همراه دیگر نوشته‌ها در شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و اینستاگرام استخراج شده است.

در شبکه اجتماعی توییتر بیش از ۱۷ هزار توییت درباره این سریال توسط کاربران نوشته شده و در شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز بیش از ۲۹ هزار پست درباره این سریال توسط کاربران درج شده است. گمان می‌رود که در زمان توقیف کوتاه مدت این سریال با شکایت ناجا، میزان پست‌های مرتبط با این سریال در تمامی شبکه‌های اجتماعی فزون یافته باشد.

فصل اول سریال می‌خواهم زنده بمانم

نظر شما درباره سریال می‌خواهم زنده بمانم چیست؟ نقطه قوت و نقطه ضعف این سریال فیلیمو را چطور ارزیابی می‌کنید و حدس و گمانتان درباره وقایع فصل دوم حول محور چه مسائلی است؟ نظر خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

برچسب‌هاسینمای ایرانفیلیمونقد فیلم ایرانی
کپی شد

https://vgto.ir/av2لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.