نشریه مخفی آیت‌الله مصباح‌ یزدی

مطبوعات آینه‌ای از وقایع روزگار خود هستند؛ به گونه‌ای که در این آینه می‌توان تصویر بسیاری از وقایع آن زمان را مشاهده کرد. بررسی مطبوعات به‌عنوان منابع دست اول تاریخی به‌ویژه در دوره معاصر از مباحثی است که گوشه‌های نهفته‌ای از حیات اجتماعی جامعه را مورد مداقه قرار می‌دهد. نشریه «انتقام» (نشریه مخفی طلاب حوزه

کد خبر : 9038
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۶:۰۶
نشریه مخفی آیت‌الله مصباح‌ یزدیمطبوعات آینه‌ای از وقایع روزگار خود هستند؛ به گونه‌ای که در این آینه می‌توان تصویر بسیاری از وقایع آن زمان را مشاهده کرد. بررسی مطبوعات به‌عنوان منابع دست اول تاریخی به‌ویژه در دوره معاصر از مباحثی است که گوشه‌های نهفته‌ای از حیات اجتماعی جامعه را مورد مداقه قرار می‌دهد.

نشریه «انتقام» (نشریه مخفی طلاب حوزه علمیه قم) دومین و مهم‌ترین نشریه انقلابی پس از قیام ۱۵خرداد بود که با مشی سیاسی و مذهبی با مدیریت آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی به مدت یک سال (۱۳۴۳-۱۳۴۴ش) در قم و تهران منتشر می‌شد. هدف اولیه این نشریه، دفاع از اسلام، روحانیت، ایجاد آگاهی سیاسی و اجتماعی در جامعه، روشن نمودن اهداف و آرمان‌های حوزه و مبارزه با استبداد و استعمار بود.

نشریه انتقام در تاریخ ۲۹ آذر ۱۳۴۳ تا ۱۵ مهر ۱۳۴۴ جمعا در ۸ شماره (سال اول ۳ شماره و سال دوم ۵ شماره) منتشر شد. هدف اولیه این نشریه «روشن‌ کردن‌ افکار تخدیرشده‌، بیدار نمودن‌ عواطف‌ مذهبی‌ خفته‌، بیان‌ احکام‌ سیاسی‌ و دفاع‌ از اسلام‌ و بسیج‌ همگان‌ با سلاح‌ ایدئولوژیک‌ ایمان‌ در یک‌ جهاد علیه‌ استعمار و استبداد بود».

مؤسس و نویسنده اصلی این نشریه که ۹۰ درصد نگارش مطالب و توزیع و تکثیر آن را به انجام می‌رساند آیت‌الله مصباح یزدی بود. به گفته سیدهادی خسروشاهی، «آیت‌الله مصباح همه کار این نشریه را از تهیه و نوشتن مقالات و اخبار، تایپ، چاپ و حتی بسته‌بندی و توزیع را خود به تنهایی انجام می‌داد». در ارتباط با سایر اعضا و نویسندگان نشریه بنا به سوگندی که آیت‌الله مصباح در نام نبردن آنها خورده است نگارنده با مطالعه و بررسی منابع و اسناد به‌جامانده توانست پنج نفر دیگر از سایر اعضای شش‌نفره این نشریه را شناسایی نماید. این افراد عبارت بودند از حضرات آیات آقایان: محمد یزدی، ابوالقاسم وافی یزدی، محمدحسین بهجتی اردکانی، علی‌اکبرمسعودی خمینی، یحیی انصاری شیرازی. پس از تصمیم اعضای مذکور برای انتشار نشریه، آنها در جلسه‌ای با هم سوگند یاد کردند که غیر از جمع خودشان، فرد دیگری از ماهیت آنها آگاه نشود و همچنین از پذیرفتن اعضای جدید به منظور لو نرفتن توسط ساواک خودداری کنند. در همان جلسه پس از بحث و بررسی نام انتقام را برای نشریه برگزیدند.

به گفته آیت‌الله علی‌اکبر مسعودی خمینی در تولید محتوا و انتشار این نشریه به منظور تسهیل در امور میان نویسندگان نشریه تقسیم کار شده بود و هریک از اعضا قسمتی از کار را برعهده گرفته بودند. ۸۰ درصد مطالب نشریه توسط آقای مصباح یزدی نوشته می‌شد. مقالات و یاداشت‌های نویسندگان نشریه طی جلسه‌ای با حضور اعضای مؤسس مورد نقد و بررسی قرار می‌گرفت و در صورت تصویب آن جمع منتشر می‌شد.

بیشتر اخبار خارجی نشریه از طریق گوش دادن به رادیو «بی.بی.سی» و «مونت کارلو» و اخبار داخلی نشریه با مشاهده میدانی، گزارش‌های افراد مطلع و مطالعه روزنامه‌ها و مجلات کشور توسط نویسندگان تهیه می‌شد. مطالب ادبی و اشعار توسط آیت‌الله بهجتی اردکانی متخلص به شفق سروده می‌شد. یکی از بستگان آیت‌الله مصباح تایپ نشریه را انجام می‌داد.

اعضای هیأت تحریریه پس از نگارش و صفحه‌بندی نشریه به تکثیر آن می‌پرداختند. دستگاه ماشین پلی‌کپی توسط آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و با حمایت‌های مالی آیت‌الله مصباح تهیه شده بود و اعضا شبانه و به صورت مخفی نشریه را در تیراژ حدود ۲۰۰۰ نسخه و تعداد شش الی هشت صفحه در قم و مدتی در تهران در زیرزمین خانه پدری آیت‌الله مصباح چاپ می‌کردند.

۲۴۱۲۴۱لینک منبع :
هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.