میادین نفتی سپهر و جفیر با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسمی رسید-راهبرد معاصر

به گزارش راهبرد معاصر؛ آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه هایش در سفر به استان خوزستان، ضمن بهره‌برداری رسمی از میدان‌های نفتی سپهر و جفیر، در گفتگو با مدیران و مسئولان وزارت نفت در جریان جزئیات این پروژه‌ها قرار گرفت. ‌طرح توسعه میدان‌های سپهر و جفیر طی قراردادی به ارزش ۲.۸ میلیارد دلار به بهره‌برداری

کد خبر : 473434
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۶:۲۴
میادین نفتی سپهر و جفیر با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسمی رسید-راهبرد معاصر


به گزارش راهبرد معاصر؛ آیت‌الله سید‌ابراهیم رئیسی در ادامه برنامه هایش در سفر به استان خوزستان، ضمن بهره‌برداری رسمی از میدان‌های نفتی سپهر و جفیر، در گفتگو با مدیران و مسئولان وزارت نفت در جریان جزئیات این پروژه‌ها قرار گرفت.

‌طرح توسعه میدان‌های سپهر و جفیر طی قراردادی به ارزش ۲.۸ میلیارد دلار به بهره‌برداری که رسید که با افتتاح این پروژه روزانه ۵۰ هزار بشکه نفت سبک صادراتی تولید خواهیم داشت.

در این طرح ملی به ساخت داخل توجهی ویژه شده و با توجه به فشار بالای مخزن نفتی، استفاده از تجهیزات سرچاهی و درون‌چاهی معمول امکان‌پذیر نبود و از همین رو در جریان توسعه بومی‌سازی تجهیزات تکمیل چاه با فشار ۱۰ هزار پیوند بر اینچ مربع (پام) انجام شد.

نصب، اجرا و تکمیل ۵۱ کیلومتر خط لوله جریانی نفت و احداث بیش از ۳۲ کیلومتر جاده دسترسی و معابر از دیگر اقدام‌هایی است که در توسعه میدان‌های سپهر و جفیر انجام شده است.

این قرارداد ۲۰ ساله که با هدف تولید نفت از یکی از عمیق‌ترین و پرفشارترین لایه‌های نفتی ایران امضا شده، نخستین قرارداد از قرارداد‌های جدید نفتی است که به تولید نفت منجر شده است.

تعداد چاه‌ها تا انتهای طرح ۱۳۵ حلقه چاه خواهد بود که در پایان اجرای قرارداد، روزانه ۱۱۰ هزار بشکه نفت از میدان‌های سپهر و جفیر تولید می‌شود.

میادین نفتی سپهر و جفیر در منطقه غرب کارون به فاصله ۶۰ کیلومتری متری از جنوب غربی شهر اهواز واقع شده است که در راستای سیاست‌های دولت سیزدهم و وزارت نفت برای توسعه میادین نفتی و افزایش تولید نفت، برنامه جامع توسعه و تولید از میادین نفتی سپهر و جفیر در شرکت ملی نفت ایران طرح‌ریزی شد که مسوولیت آن به شرکت مهندسی توسعه نفت از شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران واگذار شد.

این دو میدان نفتی در استان خوزستان را می‌توان جوان‌ترین میدان‌های نفتی ایران دانست که با شروع به‌کار دولت سیزدهم استفاده حداکثری از ساخت داخل در توسعه آن، اولویت قرار گرفت.

میزان سرمایه گذاری در این طرح ملی معادل ۲.۸ میلیارد دلار است و مدت زمان قرارداد ۲۰ سال و با میانگین تولید روزانه ۷۴ هزار بشکه نفت در روز طی این ۲۰ سال خواهد بود.

میزان تولید بیشینه در این طرح ۱۱۰ هزار بشکه در روز است که این طرح با آغاز به کار دولت سیزدهم و پیگیری شرکت ملی نفت ایران و شتاب بخشی در اجرای طرح برای جبران عقب افتادگی‌ها با اتکا بر مدیریت، دانش و سرمایه ایرانی در سال ۱۴۰۲ به بهره برداری رسید.

تعداد چاه‌ها تا پایان قرارداد (۲۰ سال) ۱۳۰ حلقه چاه و میزان تولید بیشینه ۱۱۰ هزار بشکه نفت در روز تعیین شده که در حال حاضر ظرفیت تولید در این میدان‌ها ۵۰ هزار بشکه نفت در روز است که با پشتوانه بومی‌سازی تجهیزات تکمیل چاه با فشار ۱۰ هزار پام برای نخستین بار محقق شد.

همچنین بومی‌سازی تجهیزات تکمیل چاه با فشار ۱۰ هزار پام برای نخستین بار فعالیت هفت دکل همزمان و دستیابی به نرخ حفاری ۶ هزار و ۱۰۰ متر در ماه حفاری بیش از ۵۵ هزار متر تا کنون و نصب، اجرا و تکمیل ۵۱ کیلومتر خط لوله جریانی نفت و احداث بیش از ۳۲ کیلومتر جاده دسترسی و معابر توسط متخصصان شرکت ملی نفت ایران و بخش خصوصی ایرانی محقق شد.

درحال حاضر حفاری ۱۲ حلقه چاه به در این ۲ میدان نفتی به پایان رسیده که از این تعداد هشت حلقه چاه وارد مدار تولید شده است؛ البته برای فاز دوم برنامه ریزی شده که چهار حلقه چاه نیز در مدار تولید قرار گیرد، تولید نفت از میدان سپهر و جفیر شروع شده و حدود ۴۰ هزار بشکه در روز است. / تسنیملینک منبع : هوشمند نیوز

آموزش مجازی مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار Post DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
ای کافی شاپ
مدیریت حرفه ای کافی شاپ
خبره
حقوقدان خبره
و حرفه ای
سرآشپز حرفه ای
آموزش مجازی تعمیرات موبایل
آموزش مجازی ICDL مهارت های رایانه کار درجه یک و دو
آموزش مجازی کارشناس معاملات املاک_ مشاور املاک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.