قیمت لیر امروز ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱

به گزارش سرویس طلا و ارز هوشمند نیوز، لیره برای اولین بار به دستور عبدالمجید یکم و در سال ۱۸۴۳ با نام لیره عثمانی زده شد. به سکه های عثمانی لیره زرد گفته می شد. واحد پول ترکیه صفرهای زیادی داشت که به صورت یک میلیون لیر و صد میلیون لیر خوانده می شد، اما در سال

کد خبر : 281084
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 15 نوامبر 2022 - 12:30
قیمت لیر امروز ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱به گزارش سرویس طلا و ارز هوشمند نیوز، لیره برای اولین بار به دستور عبدالمجید یکم و در سال ۱۸۴۳ با نام لیره عثمانی زده شد. به سکه های عثمانی لیره زرد گفته می شد. واحد پول ترکیه صفرهای زیادی داشت که به صورت یک میلیون لیر و صد میلیون لیر خوانده می شد، اما در سال ۲۰۰۴ این شش صفر حذف شد و در سال ۲۰۰۵ یک صفر خود را از دست داد و از آن به بعد به آن لیره ترک جدید و یا YTL (Yeni Türk lirası) گفته شد. در تاریخ ۲۰۰۹ نیز واحد پول ترکیه دوباره تغییر کرد و این بار به TL تبدیل شد. در واقع یک میلیون لیر قدیم امروزه همان یک لیر می باشد و هنوز هم برخی زبانشان به بیان آن عادت نکرده است. برروی اسکناس های لیره تاکنون تصویر دیگری جز آتاتورک و عصمت اینونو نقش نبسته است. عصمت اینونو رییس جمهور ترکیه در بین سال های ۱۹۳۸ تا ۱۹۵۰ بوده است.  اسکناس های لیره به صورت ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ لیره چاپ می شود. همچنین سکه ها در قالب ۱، ۵، ۱۰، ۲۵ و ۵۰ قروش و یک لیری می باشد.

قیمت لیر امروز 

قیمت لیر ترکیه امروز در بازار آزاد ارز تهران هزار و ۹۱۰ تومان است که این رقم نسبت به روز گذشته کاهش داشته است. کارنامه لیر نشان می‌دهد از ابتدای سال یعنی ششم فروردین که بازار آزاد ارز حالت رسمی پیدا کرد، بین دو محدوده هزار و ۹۹۵ تومان تا هزار و ۷۷۰ تومان قدم‌های کوچکی برداشته و ارزش پول ترکیه دو درصد افزایش پیدا کرده، اما در قیاس با پارسال شاهد افت ۴۰ درصدی قیمت لیر در بازار آزاد ارز تهران هستیم. 

قیمت لیر در هفته های اخیرقیمت لیر آبان ماه
ماه/روزشنبهیکشنبهدوشنبهسه شنبهچهارشنبهپنجشنبه
هفته دوم آبانهزار و ۸۰۰ تومانهزار و ۷۸۰ تومانهزار و ۷۹۰ تومانهزار و ۸۰۰ تومانهزار و ۸۶۰ تومانهزار و ۸۷۰ تومان
هفته سوم آبانهزار و ۹۳۰ تومانهزار و ۹۲۰ تومانهزار و ۹۴۰ تومانهزار و ۹۸۰ تومانهزار و ۹۵۰ تومانهزار و ۹۰۰ تومان
هفته چهارم آبانهزار و ۸۸۰ تومانهزار و ۸۹۰ تومانهزار و ۹۲۰ تومانهزار و ۹۱۰ تومانلینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.