زیبای شلخته! + عکس – ایسنا

جاده‌های جنگلی «دوهزار» و «سه‌هزار» از زیباترین جاده‌های ایران به شمار می‌آیند که نه تنها با بحران زباله دست به گریبان‌اند که پرورش‌دهندگان ماهی و ویلاها و اقامتگاه‌های اجاره‌ای بخش‌هایی از آن‌ها را قرق کرده‌اند. علاوه‌بر این، حاشیه این جاده‌ها با استقرار دکه‌های فروش بلال و لباس و آش دچار شلختگی و بی‌نظمی‌هایی شده است.

کد خبر : 396625
تاریخ انتشار : شنبه 2 سپتامبر 2023 - 10:42
زیبای شلخته! + عکس – ایسنا


جاده‌های جنگلی «دوهزار» و «سه‌هزار» از زیباترین جاده‌های ایران به شمار می‌آیند که نه تنها با بحران زباله دست به گریبان‌اند که پرورش‌دهندگان ماهی و ویلاها و اقامتگاه‌های اجاره‌ای بخش‌هایی از آن‌ها را قرق کرده‌اند. علاوه‌بر این، حاشیه این جاده‌ها با استقرار دکه‌های فروش بلال و لباس و آش دچار شلختگی و بی‌نظمی‌هایی شده است.

به گزارش ایسنا، جنگل‌های «دوهزار» و «سه‌هزار» در دل طبیعت تنکابن در استان مازندران قرار گرفته‌اند و مسیر دسترسی این دو جنگل متفاوت است. جاده دوهزار از منطقه «خرم‌آباد» در شهر تنکابن شروع می‌شود و در طول این مسیر جنگلی، رودخانه، آبشار و چشمه‌ها آب معدنی مشاهده می‌شود و انتهای آن به جاده و جنگل سه‌هزار می‌رسد.

جاده جنگلی دوهزار با آن‌که بسیار زیبا و دلفریب است، اما نابسامان به نظر می‌آید؛ دکه‌هایی که نامنظم در حاشیه ردیف شده‌اند و زباله‌هایی که رودخانه از بالادست آورده و در جنگل رها شده، کلبه‌هایی با فقیرترین وضعیت در حاشیه جاده که به قیمت ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان برای هر شب به مسافران اجاره داده می‌شود، استخرهای پرورش ماهی که شمارشان رو به فزونی رفته و اقامتگاه‌هایی که بخش‌هایی از جنگل را به انحصار گرفته‌اند و استفاده از جنگل و حاشیه رودخانه را اختصاصی کرده‌اند.

حامد داودی راد، راهنمای طبیعت‌گردی در تنکابن، افزایش استخرهای پرورش ماهی را معضل مؤخر جاده جنگلی دوهزار می‌داند و می‌گوید:‌ وضع واقعا نگران‌کننده شده است، حریم رودخانه دوهزار به مردم نمی‌رسد و فقط به پرورش ماهی اختصاص یافته است. اقامتگاه‌هایی که در دل جنگل و در چالدره احداث شده کاملا اختصاصی شده است و امکان حضور عموم را ندارد، درحالی‌که بخشی از جنگل به عنوان منابع طبیعی ملی در اختیار این اقامتگاه‌ها قرار گرفته است.

او ادامه می‌دهد: محورهای توریستی دوهزار و سه‌هزار، آشفته شده‌اند و چیزی برای گردشگران جز آش و بلال و کلبه اجاره‌ای ندارند.

وضعیت آسفالت جاده و نابسامانی دکه‌ها و تابلوها در جاده دوهزار، ‌ تنکابن، ‌ مازندران

مجتبی تقوایی، راهنمای محلی گردشگری تنکابن هم به معضل زباله در جنگل دوهزار اشاره می‌کند و به ایسنا می‌گوید: محدوده‌ای از این جنگل به محل دفن زباله‌های شهری تبدیل شده است که تولید شیرابه می‌کند. از طرفی در حاشیه جاده هم مسافران و راننده‌ها زباله‌های خود را رها می‌کنند. علاوه‌بر این‌ها، در حاشیه جاده، دکه‌هایی با مصالح ناهمگون ردیف شده‌اند که فقط چهره این جاده را زشت و نامنظم کرده‌اند.

زیبای شلخته! + عکس

جاده جنگلی دوهزار که محبوب گردشگران عرب هم هست، هیچ تابلو و مشخصاتی که به گردشگر اطلاعات درست از گونه‌های گیاهی، جانوری و جاذبه‌ها بدهد، ندارد، اگر تابلویی هم مشاهده می‌شود به استخرهای پرورش ماهی، آش‌فروشی‌ها و کلبه‌های اجاره‌ای تعلق دارد.

زیبای شلخته! + عکس

 وضعیت در جاده جنگلی سه‌هزار بهتر نیست. جاده جنگلی سه‌هزار نیز از میان جنگل‌های زیبا و سرسبزی عبور می‌کند و در نهایت به ارتفاعات ییلاقی مازندران می‌رسد، اما در کنار تمام معضل‌های مشابه جاده دوهزار، پدیده خانه‌های دوم و ویلاسازی در دل جنگل در این بخش بیداد می‌کند.

الهام کریمی ـ کارشناس و فعال گردشگری در تنکابن ـ به ایسنا می‌گوید: معضل‌های این مناطق باید دسته‌بندی شود؛ دکه‌ها، زباله‌ها، خانه‌های دوم و ایستگاه‌های پرورش ماهی. دکه‌ها که مشخص نیست از کجا مجوز می‌گیرند. خیلی از ادارات نامه‌های درخواست ایجاد دکه را امضا می‌کنند، اما نهایتا تحت نظارت ارگان خاصی نیستند.

او اضافه می‌کند: ظرفیت این دو منطقه برای احداث دکه‌ها بررسی نشده و به نظر می‌رسد به حد اشباع رسیده است. در واقع دکه‌ها به جای عامل توسعه و رفاه، عامل تخریب شده‌اند. هم تخریب زیست‌محیطی و هم بصری که پیشنهاد ساماندهی آن‌ها شده است، ضمن این‌که ضرورت دارد مرجع مجوز این دکه‌ها مشخص شود، غربال‌گری شوند و شرایط ساخت وجود داشته باشد.

این فعال گردشگری تاکید می‌کند: وجود دکه‌ها در جاده‌های جنگلی دوهزار و سه‌هزار از منظر گردشگری باید بررسی شود و تا حد امکان، متحدالشکل شوند.

زیبای شلخته! + عکس

کریمی درباره زباله و تخریب‌های دیگر در این دو منطقه گردشگری اظهار می‌کند:  حجم گردشگران ورودی به منطقه و نبود آموزش و فرهنگ‌سازی در منطقه (منظورم دهیاران است) و همچنین نپذیرفتن مسئولیت از طرف ارگان‌های مختلف  باعث تلنبار شدن زباله‌ها در گوشه کنار این دو محور گردشگری شده است.  

او اضافه می‌کند: محل تجمیع زباله کل شهرستان تنکابن در روستایی در دوهزار است که خود باعث تولید شیرابه‌های سمی و بوی نامطبوع و … شده است. به تازگی شهرداری شهر تنکابن اقدام به فعالیت‌هایی برای تفکیک و تولید کمپوست کرده است، اما هنوز آموزش منسجمی در این حوزه برای بومیان نبوده و در نهایت حفاظت و حراست نه از طرف گردشگران و نه از طرف دهیاران انجام نمی‌شود. حتی کمبود سطل‌های زباله را شاهدیم.

زیبای شلخته! + عکس

کریمی درباره معضل «خانه دوم» که گریبان کل استان مازندران است، نیز می‌گوید: برخی دهیاران به از بین‌برندگان اصلی طبیعت و فرهنگ در منطقه تبدیل شده‌اند و اجازه ساخت هر نوع سازه‌ای مغایر با اصالت و بوم منطقه داده می‌شود. بلندمرتبه‌سازی در محورهای دوهزار و سه‌هزار رایج شده و حریم امن خانه‌های روستایی از بین رفته است. شکل ظاهری روستاها هیچ جذابیتی ندارد و نکته مهم‌تر این است که بیشتر این خانه‌ها، «خانه‌های دوم» هستند و استفاده دائمی نمی‌شوند.

زیبای شلخته! + عکس
ویلاسازی در دل جنگل، جاده سه‌هزار، تنکابن، مازندران

این کارشناس گردشگری درباره پرورش ماهی‌ها که معتقد است از نظر تعداد و نوع کاربری به معضل تبدیل شده‌اند، می‌گوید: ایستگاه‌های پرورش ماهی تقریبا تمام بستر رودخانه (دوهزار) ‌ را گرفته‌اند. جای مناسب بر ای اسکان و پیک‌نیک خانواده‌ها و گردشگران وجود ندارد. به دلیل طبخ توأم با فروش ماهی در محل، کسب‌وکار واحدهای گردشگری (پدیرایی و رستوران‌ها) دچار آسیب شده است. وجود پرورش ماهی می‌تواند یک جاذبه انسان‌ساخت باشد و نه فقط محلی برای ارائه خدمات غذا یا فروش. البته به شرطی که بررسی و کارشناسی درست و کنترل و ارزیابی‌های بعدی انجام شود.

زیبای شلخته! + عکس
ایستگاه پرورش ماهی و محلی برای طبخ و سرو در کنار آن، جاده دوهزار
زیبای شلخته! + عکس
کلبه اجاره‌ای در حاشیه جاده و در کنار سرویس بهداشتی عمومی
زیبای شلخته! + عکس
کلبه‌های اجاره‌ای در حاشیه جاده دوهزار که با نازلترین کیفیت ساخته شده‌اند
زیبای شلخته! + عکس
داخل همان کلبه‌های اجاره‌ای که شبی ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان کرایه داده می‌شود
زیبای شلخته! + عکس
وضعیت بخشی از جاده دوهزار تنکابن
زیبای شلخته! + عکس
تاب‌سواری پولی در حاشیه جاده دوهزار، هر تاپ ۱۰ هزار تومان
زیبای شلخته! + عکس
محلی‌ها در حاشیه جاده مشغول فروش آش، بلال و…
زیبای شلخته! + عکس
قرق کردن حاشیه رودخانه توسط استخرهای پرورش ماهی و اقامتگاه‌ها، حریم رودخانه و جنگل را از مردم گرفته است
زیبای شلخته! + عکس
بخشی از جنگل حصار کشیده‌شده و تعدادی ویلا برای کرایه درحال ساخت است
زیبای شلخته! + عکس
جاده‌های دوهزار و سه‌هزار، از جمله جاذبه‌های مازندران که معمولا یکی از تفرجگاه‌های گردشگران عرب به شمار می‌آید

عکس‌ها از سمیه حسنلو، خبرنگار ایسنا

انتهای پیاملینک منبع : هوشمند نیوز

آموزش مجازی مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار Post DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
ای کافی شاپ
مدیریت حرفه ای کافی شاپ
خبره
حقوقدان خبره
و حرفه ای
سرآشپز حرفه ای
آموزش مجازی تعمیرات موبایل
آموزش مجازی ICDL مهارت های رایانه کار درجه یک و دو
آموزش مجازی کارشناس معاملات املاک_ مشاور املاک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.