دادگاه هنگ کنگ 3 نفر از اعضای گروه بیداری تیان آنمن را زندانی کرد

چاو هانگ تونگ، 38 ساله، یک فعال برجسته دموکراسی هنگ کنگ و نایب رئیس سابق اتحاد هنگ کنگ در حمایت از جنبش های دموکراتیک میهنی در چین، از جمله افرادی بود که توسط دادگاه قضایی محکوم شد. دو نفر دیگر تانگ نگوک کوان و تسوئی هون کوانگ بودند. پیتر لاو، قاضی دادگاه، گفت: «امنیت ملی

کد خبر : 331799
تاریخ انتشار : شنبه 11 مارس 2023 - 10:51
دادگاه هنگ کنگ 3 نفر از اعضای گروه بیداری تیان آنمن را زندانی کرد


چاو هانگ تونگ، 38 ساله، یک فعال برجسته دموکراسی هنگ کنگ و نایب رئیس سابق اتحاد هنگ کنگ در حمایت از جنبش های دموکراتیک میهنی در چین، از جمله افرادی بود که توسط دادگاه قضایی محکوم شد.

دو نفر دیگر تانگ نگوک کوان و تسوئی هون کوانگ بودند.

پیتر لاو، قاضی دادگاه، گفت: «امنیت ملی برای منافع عمومی و کل ملت بسیار مهم است» و در عین حال حکم حبس را صادر کرد که کمتر از حداکثر شش ماه حبس برای این اتهام بود.

اتحاد که اکنون منحل شده است، سازمان دهنده اصلی مراسم شمع روشن 4 ژوئن هنگ کنگ برای قربانیان سرکوب میدان تیان آنمن چین بود. هر سال ده‌ها هزار نفر را در بزرگ‌ترین مراسم بزرگداشت عمومی در نوع خود در خاک چین به خود جلب می‌کرد.

برخی از جزئیات کلیدی پرونده، از جمله سازمان‌های خارج از کشور و افرادی که ادعا می‌شد با اتحاد ارتباط دارند، پس از درخواست دادستان برای «مصونیت از منافع عمومی»، اصلاح شدند.

چو در سخنانی قبل از صدور حکم، سرکشی کرد و در عین حال از آنچه به عنوان ماهیت “سیاسی” پرونده و تصمیم دادگاه برای پنهان کردن حقایق کلیدی توصیف کرد انتقاد کرد.

ما به کاری که همیشه انجام داده ایم ادامه خواهیم داد، یعنی مبارزه با باطل با حق، خواری با عزت، پنهان کاری با صراحت، جنون با عقل، تفرقه با همبستگی. ما هر جا که لازم باشد با این بی عدالتی ها مبارزه خواهیم کرد، چه در خیابان، چه در دادگاه یا از سلول زندان.

ائتلاف پس از دریافت 20000 دلار هنگ کنگ (2562.69 دلار) توسط دادستان ایوان چونگ به عنوان “عامل خارجی” برای یک سازمان ناشناس متهم شد.

یک وکیل مدافع، فیلیپ دایکز، گفت: «عدم اطلاع از هویت» دولت یا نهاد خارجی ادعایی، بسیار غیرعادی بود و با توجه به ادعای عامل خارجی، هرگونه تخفیف را دشوار می‌کرد.

لاو هنگام صدور حکم در 4 مارس گفت که دادستان نیازی به اثبات این که سازمان موضوع “عامل خارجی” است و عدم افشای مطالب به محاکمه عادلانه خدشه وارد نمی کند.

قانون امنیت ملی که اعمالی از جمله براندازی و تبانی با نیروهای خارجی را مجازات می کند، توسط برخی از دولت های غربی به عنوان ابزاری برای سرکوب مخالفان مورد انتقاد قرار گرفته است.

دولت های هنگ کنگ و چین می گویند که این قانون از زمانی که در سال 2020 در پاسخ به اعتراضات گسترده طرفدار دموکراسی در سال 2019 تصویب شد، ثبات را به ارمغان آورده است.

(گزارش توسط جسی پانگ و جیمز پومفرت؛ ویرایش توسط راجو گوپالاکریشنان)لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.