جزئیاتی از پلمب‌ اقامتگاه‌ها و محدودیت‌های سفر در ماه رمضان

ستاد خدمات سفر درباره شرایط مسافرت‌های نوروزی در ماه رمضان، پلمب تعدادی مراکز گردشگری، تصادف‌های جاده‌ای، افزایش قیمت بلیت هواپیما و شهرهایی که ظرفیت اقامتیشان تکمیل شده است، جزئیات و اطلاعاتی را شرح داد. به گزارش ایسنا، تعدادی از اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر، شامل نمایندگان وزارت کشور، راه و شهرسازی، سازمان هلال‌احمر، تعزیرات و

کد خبر : 333798
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 مارس 2023 - 14:08
جزئیاتی از پلمب‌ اقامتگاه‌ها و محدودیت‌های سفر در ماه رمضانستاد خدمات سفر درباره شرایط مسافرت‌های نوروزی در ماه رمضان، پلمب تعدادی مراکز گردشگری، تصادف‌های جاده‌ای، افزایش قیمت بلیت هواپیما و شهرهایی که ظرفیت اقامتیشان تکمیل شده است، جزئیات و اطلاعاتی را شرح داد.

به گزارش ایسنا، تعدادی از اعضای ستاد هماهنگی خدمات سفر، شامل نمایندگان وزارت کشور، راه و شهرسازی، سازمان هلال‌احمر، تعزیرات و ستاد اقامه نماز در نشست خبری که به ریاست مسؤولان گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اعلام کردند که فعالیت این ستاد از ۱۶ اسفندماه ۱۴۰۱ آغاز می‌شود و تا پایان ماه رمضان فعال خواهد بود.

این ستاد ضمن تشریح برخی تدابیر صورت گرفته برای نوروز ۱۴۰۲، بر انجام سفر در تعطیلات نوروز با رعایت شئونات و عرف جامعه در ماه رمضان تاکید کرد. هرچند به وضوح درباره چگونگی فعالیت مراکز خدماتی در ماه رمضان اطلاعاتی ارائه نشد. با این حال، معاون وزارت کشور گفت که در این‌باره تدابیری در ۳۱ استان اتخاذ شده و معاون گردشگری نیز اظهار کرد که در همکاری بخش‌ خصوصی گردشگری، خدمات‌دهی به مسافران تا حدی که خلاف شرع نباشد و روزه‌خواری در منظر عموم اتفاق نیفتد و شئونات دین رعایت شود، صورت خواهد گرفت.

چه تدبیری برای سفر نوروزی در ماه رمضان اندیشیده شده؟

محسن جمالی‌نژاد ـ معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ـ در پاسخ به پرسش ایسنا درباره تقارن تعطیلات نوروز وماه رمضان و تعطیلی معمول برخی مراکز تفریحی و خدماتی از جمله رستوران‌ها در این مناسبت و با پیش‌بینی مشکلات احتمالی برای مسافران، دستور کار و تدبیر استانداران و شورای تامین استان‌ها در این‌باره چیست؟ گفت: موضوع شورای تامین بیشتر مسایل امنیتی است، اما به ضرورت و در صورت نیاز در تعطیلات نوروز برای بررسی و رسیدگی موضوعات مختلف تشکیل می‌شود.

او پس از طرح دغدغه‌های برخی خبرنگاران درباره پملب تعدادی از مراکز اقامتی در آستانه تعطیلات نوروز و به دلیل رعایت نکردن حجاب و عفاف از سوی مسافرانشان و اثر سوء این اقدام بر چهره گردشگری ایران و همچنین بیکار شدن بیش از یکصد نفر در شب عید، اظهار کرد: در جلسه استانداران دغدغه‌های مربوطه مطرح شد، فضا را به گونه‌ای تدبیر می‌کنیم که نشاط و شادابی را ایجاد کنیم.

جمالی‌نژاد اضافه کرد: درباره عفاف و حجاب بیشترین تاکید ما بر فرهنگ‌سازی و ایجابی بوده که استفاده از ظرفیت عظیم ماه رمضان نیز مورد تاکید است.

معاون وزارت کشور در ادامه این نشست درباره آموزش آمار تصادف‌های جاده‌ای سخن گفت و افزود:‌ در این مدت تصادف‌های جاده‌ای درون‌شهری و برون‌شهری بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته درحالی‌که قرار بود هر سال ۱۰ درصد با کاهش تصادف‌های جاده‌ای مواجه شویم.

گران‌فروشی و درج نشدن قیمت در صدر تخلفات

سلیمان رزاقی ـ مدیرکل امور اقتصادی سازمان تعزیرات حکومتی ـ از اجرای طرح نوروز و ماه رمضان از هشت اسفندماه ۱۴۰۱ تا پایان ماه رمضان ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: در این مدت که گشت‌های تعزیراتی تشکیل شد ۲۶ هزار بازرسی صورت گرفته که با ۸ هزار و ۱۰۷ واحد صنفی متخلف به دلیل درج نشدن قیمت، گران‌فروشی، ارائه نکردن فاکتور خرید و کم‌فروشی برخورد شده که صنف پوشاک، خواروبار، سوپرمارکت، میوه‌فروشی، مرغ و ماهی و نانوایی‌ها بیشترین تخلف‌ها را داشتند.

به گفته او، تعزیرات حکومتی با سامانه ۱۳۵، آماده دریافت گزارش تخلف‌ها در موضوع قیمت‌ها است.
 

توضیحاتی درباره پلمب مراکز اقامتی و خدمات‌دهی به مسافران در ماه رمضان

علی‌اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری و رییس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ـ از برگزاری ۸۰۰ بازارچه صنایع‌دستی و افزایش ظرفیت تخت‌های اقامتی از ۱۶ هزار تخت به ۵۳۰ هزار تخت خبر داد.

او همچنین گفت: امسال به دلیل تقارن مناسبت نوروز و ماه رمضان با الگوی متفاوتی از سفرها مواجه خواهیم بود. از دو ماه گذشته نیز سفرهای داخلی آغاز شده، به‌ویژه در مناطق جنوبی کشور که ذخیره اماکن اقامتی به درصد قابل قبولی رسیده است. سفرها از هفته گذشته به حجم قابل توجهی رسیده است و تا هفته اول نوروز با افزایش قابل توجهی مواجه خواهیم بود. پیش‌بینی می‌شود روزهای پایانی ماه رمضان حجم سفرها به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

معاون گردشگری درباره شرایط فعالیت مراکز گردشگری در ماه رمضان و خدمات‌دهی به مسافران که بارها از سوی خبرنگاران پرسیده شد، تاکید کرد: ‌تدابیر لازم مشروط به عدم تظاهر و رعایت حرمت ماه رمضان، از سوی مراکز گردشگری اندیشیده شده و ابلاغ شده است. ما قائل به تعارض نیستیم، بلکه معتقدیم این تقارن می‌تواند مکمل باشد. آشنایی با فرهنگ نوروز و ماه رمضان و زیست شبانه، تمدید ساعت خدمت‌رسانی به مردم در این دستورالعمل گنجانده شده و برنامه‌هایی پس از افطار و برای افراد روزه‌دار اجرا می‌شود. درباره برخورد قاطع با متخلفان، راه آن این است گروه‌های نظارتی محسوس نامحسوس و مردمی تقویت شود.

او سپس آماری از نتیجه گشت مراکز گردشگری ارائه کرد که در نتیجه بازرسی‌ها از ۱۶ تا ۲۱ اسفندماه به بیش از ۲۰۰ مرکز تذکر داده شده  و ۱۷ مرکز تعلیق و تعطیل شده است.

شالبافیان درباره پلمب تعدادی از مراکز اقامتی در آستانه سفرهای نوروزی نیز، اظهار کرد: موضع وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و پیگیری‌ها در راستای ارزش نهادن به هنجارهای اجتماعی و فرهنگی است که امری بدیهی و لازم‌الاجرا به شمار می‌آید. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این حوزه پیشگام بوده و قاطبه فعالان حوزه گردشگری نیز همین نگاه را دارند. برای صیانت از سلامت اجتماعی یکسری قوانین در کشور وجود دارد که لازم‌الاجرا است و در قالب‌های مختلف و توسط فعالان گردشگری اطلاع‌رسانی و ابلاغ می‌شود.

او اضافه کرد: اداره کل نظارت و ارزیابی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در همکاری با بخش خصوصی این موارد را پایش، برخورد می‌کند و تذکر می‌دهد، اما موارد استثنا نباید موجب شود وجهه گردشگری تحت‌تاثیر قرار گیرد.

شالبافیان درباره همکاری سایر نهادها با گردشگری بیان کرد: در بسیاری از نقاط کشور در حوزه گردشگری مشکلی وجود ندارد. اتفاقاتی که در موارد غیرمجاز رخ می‌دهد، جز مواردی که مجاز بودند و پلمب شدند، دستگاه‌های مسؤول و پلیس اماکن برخورد لازم را خواهند داشت.

معاون گردشگری همچنین گفت: درباره اتفاقات اخیر (پلمب تعدادی از مراکز اقامتی) در استان‌ها پیگیر هستند تا حقوق مسافر، فعالان گردشگری و اشتغال در این حوزه پیگیری شود. رعایت حقوق فعالان گردشگری برای ما نیز حائز اهمیت است.

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره انتظاری که از مراکز گردشگری در برخورد با مسافران مطرح شده است، اظهار کرد: صاحب مراکز اقامتی مثل بقیه صنوف، اولین تکلیفش نسبت به همکاران خودش است. باید توجه کرد اتفاقاتی که رخ داده به مهمانان برمی‌گشت. باید در بین همه تصمیم‌گیران تفکیک این موضوع مورد توجه قرار گیرد. اگر موردی یا قصوری وجود داشته باشد، تذکر داده و رفع میشود. درباره اتفاقات اخیر، وزارت گروهی را مأمور کرده و درحال پیگیری برای حل و فصل و جلوگیری از اتفاقات مشابه است، البته تاکید بر دو نکتۀ “تضمن سلامت اجتماعی” و حفظ وجهه گردشگری” است.

شالبافیان سپس درباره اسکان نوروزی در مدارس، اظهار کرد: همانطور که سال گذشته اعلام شد اولویت اسکان در مراکز گردشکری رسمی است. وقتی از مراکز اقامتی رسمی اسم برده می‌شود طیف وسیعی از ۲۶ نوع مرکز اقامتی را شامل می‌شود و اولویت و نظارت ما معطوف بر این مراکز است. در برخی از استان‌ها و شهرها ظرفیت مازادی را نیاز داریم که به تشخیص ستاد خدمات سفر استان به مدار خدمات‌رسانی اضافه می‌شود که شامل مدارس، حسینه‌ها و تکایا و باشگاه‌ها است.

به گفته معاون گردشگری، سامانه ۰۹۶۲۹ برای ارائه اطلاعات و دریافت شکایت‌های مسافران نوروزی فعال است.

ادامه دارد…لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.