بیانیه انجمن اندیشه و قلم درپی هجمه به استقلال نهاد علم و دانشگاه

به گزارش هوشمند نیوز، این بیانیه به شرح زیر است؛ بسمه تعالی این روزها در حالی که مردم کشورمان از مشکلات مختلف در حیطه معیشت و منزلت رنج می‌برند، پدیده «اخراج استادان» اهل دانش و اندیشه را نگران «استقلال نهاد علم و دانشگاه» کرده است. تعلیق، اخراج، بازنشستگی پیش از موعد، عدم تمدید قرارداد و

کد خبر : 397645
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 سپتامبر 2023 - 15:23
بیانیه انجمن اندیشه و قلم درپی هجمه به استقلال نهاد علم و دانشگاهبه گزارش هوشمند نیوز، این بیانیه به شرح زیر است؛

بسمه تعالی

این روزها در حالی که مردم کشورمان از مشکلات مختلف در حیطه معیشت و منزلت رنج می‌برند، پدیده «اخراج استادان» اهل دانش و اندیشه را نگران «استقلال نهاد علم و دانشگاه» کرده است.

تعلیق، اخراج، بازنشستگی پیش از موعد، عدم تمدید قرارداد و قطع همکاری به بهانه اعتراض یا همراهی با اعتراضات این پرسش را مطرح کرده که نسبت دانشگاه و حکومت چگونه باید باشد؟ البته تردیدی در لزوم رعایت قانون توسط همه اقشار نیست، اما آیا استادان دانشگاه به عنوان قشر فرهیخته، حق انتقاد، بیان دیدگاهی متفاوت با حکومت یا در مواردی حمایت از دانشجویانی که تصور می‌کنند مظلوم واقع شده‌اند، ندارند؟

مقامات عالی نظام همواره بر شعار تولید علم و رشد علمی تاکید دارند و رشد کشور را در گرو آن عنوان می کنند، اما آیا بدون محترم شمردن استقلال استادان و جامعه علمی کشور و بهادادن به چندصدایی و تضارب اندیشه‌ها، رشد علمی دست یافتنی است؟

همزمان زمزمه‌هایی از جایگزینی استادان با نیروهای جدید انقلابی شنیده می‌شود تا به گفته برخی «پروژه خالص‌سازی دانشگاه» اجرا شود، غافل از آن که این روند به پوک سازی نهاد علم خواهد انجامید و البته نتیجه خالص‌سازی مدیریت کشور نیز پیش روی مردم قابل رویت است.

در این شرایط به نظر می‌رسد شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم به عنوان متولی اداره دانشگاه‌ها باید به جای بی‌عملی و سکوت تاییدآمیز در مقابل مداخله نهادهای غیرمرتبط در امور دانشگاه‌ها به وظیفه خود در حفظ کیان دانشگاه همت گمارند.

از سوی دیگر استادان دانشگاه‌ها در حمایت از همکاران خود وارد عمل شوند و با گفت و گو و تذکر مسئولان امر را متنبه سازند؛ چرا که تداوم این روند به خالی شدن هرچه بیشتر ایران از اهل دانش خواهد انجامید و آینده ای تیره را ترسیم خواهد کرد.

هیئت مدیره انجمن اندیشه و قلم

۱۳ شهریور ۱۴۰۲لینک منبع : هوشمند نیوز

آموزش مجازی مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار Post DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
ای کافی شاپ
مدیریت حرفه ای کافی شاپ
خبره
حقوقدان خبره
و حرفه ای
سرآشپز حرفه ای
آموزش مجازی تعمیرات موبایل
آموزش مجازی ICDL مهارت های رایانه کار درجه یک و دو
آموزش مجازی کارشناس معاملات املاک_ مشاور املاک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.