برنامه های افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا تحت تاثیر آشفتگی مالی قرار گرفته است

بانک مرکزی اروپا پس از شروع کمپینی برای مهار رشد قیمت‌ها که از ماه جولای نرخ‌ها را با سریع‌ترین سرعت ثبت‌شده خود افزایش داده بود، قرار بود روز پنجشنبه 50 واحد پایه دیگر افزایش دهد. اما سقوط هفته گذشته بانک سیلیکون ولی در ایالات متحده نگرانی‌ها را در مورد استرس‌ها در سراسر بخش بانکی افزایش

کد خبر : 334052
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 16 مارس 2023 - 6:22
برنامه های افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا تحت تاثیر آشفتگی مالی قرار گرفته است


بانک مرکزی اروپا پس از شروع کمپینی برای مهار رشد قیمت‌ها که از ماه جولای نرخ‌ها را با سریع‌ترین سرعت ثبت‌شده خود افزایش داده بود، قرار بود روز پنجشنبه 50 واحد پایه دیگر افزایش دهد.

اما سقوط هفته گذشته بانک سیلیکون ولی در ایالات متحده نگرانی‌ها را در مورد استرس‌ها در سراسر بخش بانکی افزایش داده و باعث سقوط سهام شده است و Credit Suisse، که مدت‌ها با مشکلاتی همراه بود، در مرکز بحران در اروپا قرار دارد.

اکنون بانک مرکزی اروپا باید اعتبار مبارزه با تورم خود را با نیاز به حفظ ثبات مالی در مواجهه با آشفتگی‌های وارداتی تطبیق دهد.

بانک مرکزی 20 کشوری که از واحد پول یورو استفاده می‌کنند، با پیچیده‌تر کردن وظایف خود، اساساً متعهد به افزایش 50 واحدی در روز پنجشنبه شده است.

پیت هاینس کریستینسن، اقتصاددان بانک دانسکه گفت: «مگر اینکه بانک مرکزی اروپا چشم انداز تورم را به طور قابل توجهی متفاوت از یک هفته پیش ببیند، هر چیزی جز حرکت 50 واحد پایه اشتباه بزرگی خواهد بود و به اعتبار آسیب می رساند.

تورم منطقه یورو در ماه فوریه 8.5 درصد بود که کمتر از اوج خود در پاییز گذشته بود، اما بسیار بالاتر از هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا بود، و چشم انداز احتمالاً بد باقی خواهد ماند.

یک منبع آگاه به رویترز گفت، اگرچه پیش‌بینی‌ها برای تورم اصلی به دلیل کاهش قیمت انرژی کاهش می‌یابد، اما ارقام جدید همچنان رشد قیمت‌ها را به طور قابل‌توجهی بالاتر از هدف در سال 2024 و کمی بیشتر از آن در سال 2025 نشان می‌دهند.

در همین حال، پیش‌بینی‌ها برای تورم زمینه‌ای، که نشان‌دهنده دوام رشد قیمت است، افزایش می‌یابد که نشان می‌دهد کاهش تورم طولانی خواهد شد و سیاست پولی باید برای مدتی محدود بماند.

این چشم انداز آنقدر نگران کننده است که قبل از آشفتگی در بخش بانکی که می تواند استراتژی بانک مرکزی اروپا و کل اقتصاد را از مسیر خود خارج کند، لیست بلندبالایی از سیاست گذاران از ادامه افزایش نرخ بهره پس از ماه مارس حمایت کرده بودند.

پاهای سرد؟

با این وجود، بازارها به عزم بانک مرکزی اروپا شک دارند و روی اندازه حرکت روز پنجشنبه و افزایش نرخ بهره متعاقب آن شرط بندی کرده اند. قیمت گذاری در بازار پول نشان می دهد که سرمایه گذاران اکنون فقط 30 درصد شانس افزایش 50 واحد پایه را می بینند که از 90 درصد در اوایل روز چهارشنبه کاهش یافته است.

ویتور کنستانسیو، معاون سابق رئیس بانک مرکزی اروپا گفت: «بانک‌های مرکزی نباید نشانه‌های بازارها و احتمال رکود آینده را نادیده بگیرند.» آنها باید کمپین پیاده روی خود را کاهش دهند. بانک مرکزی اروپا باید حداکثر 25 bps و نه 50 bps اعلام شده را انجام دهد.

اوج نرخ ECB، که به عنوان نرخ پایانه نیز شناخته می شود، اکنون تنها در حدود 3.25 درصد مشاهده می شود، نسبت به 4.1 درصد در هفته گذشته که یک معکوس استثنایی در قیمت گذاری بازار است.

بانک ملی سوئیس با امید به تقویت اعتماد، اواخر روز چهارشنبه اعلام کرد که آماده است در صورت لزوم نقدینگی را در اختیار Credit Suisse قرار دهد، اگرچه این بانک تمام نیازهای سرمایه و نقدینگی را برآورده می کند.

اندرو کنینگهام از کپیتال اکونومیکس گفت: «به وضوح یک دلیل قوی برای بانک مرکزی اروپا وجود دارد که منتظر بماند و ببیند اوضاع چگونه پیشرفت می کند. اما بهترین حدس ما در این مرحله این است که بانک به برنامه از پیش اعلام شده خود برای افزایش نرخ سپرده از 2.5 درصد به 3.0 درصد ادامه می دهد، در حالی که تاکید می کند که سیاست در مسیر از پیش تعیین شده نیست.

حتی اگر بانک مرکزی اروپا با افزایش 50 واحد پایه پیش برود، تقریباً مطمئن است که از رویه اخیر خود برای نشان دادن گام بعدی خود دور خواهد شد و درها را در مورد نشست ماه مه باز خواهد گذاشت، حتی اگر سوگیری برای نرخ های بالاتر باقی بماند.

کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، تقریباً مطمئناً تلاش خواهد کرد تا به سرمایه‌گذاران در مورد سلامت بانک‌های این بلوک اطمینان دهد، با این استدلال که آنها نسبت به دوره‌های آشفتگی قبلی سرمایه‌گذاری بهتر، سودآورتر و نقدشوندگی بیشتری دارند.

اما بانک مرکزی اروپا احتمالاً از ارائه اقدامات خاص برای کمک به بانک‌ها کوتاهی می‌کند، به‌ویژه که به تازگی یارانه‌ای را از یک تسهیلات نقدینگی کلیدی در تلاش برای حذف وام‌دهندگان از پول نقد بانک مرکزی حذف کرده است.

با این حال، لاگارد می‌تواند نشان دهد که بانک مرکزی اروپا آماده است وارد عمل شود، در صورتی که سرایت به سلامت وام‌دهندگان منطقه یورو لطمه بزند و در نتیجه از اعمال موثر سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا جلوگیری کند.

بانک مرکزی اروپا قصد دارد به اصل جدایی پایبند باشد: جهت دادن موضع سیاست پولی به سمت دستیابی به هدف تورمی. BNP Paribas گفت و از ابزارهای دیگر برای مقابله با ثبات مالی استفاده می کند. در واقع، احتمالاً نرخ بهره ابزار اشتباهی برای رسیدگی به مشکل نقدینگی است.

(گزارش توسط بالاز کورانی؛ ویرایش توسط کاترین ایوانز)لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.