ایران خواستار تضمین فعالیت بی طرفانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شد

به گزارش هوشمند نیوز، متن سخنرانی زهرا ارشادی به شرح زیر است:  ما موضع دیرینه و اصولی خود مبنی بر محکومیت شدید استفاده از سلاحهای شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکانی و تحت هر شرایطی را تکرار می کنیم. تنها تضمین مطلق که سلاح های شیمیایی دوباره مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، انهدام کل

کد خبر : 152413
تاریخ انتشار : جمعه 7 ژانویه 2022 - 7:34
ایران خواستار تضمین فعالیت بی طرفانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی شدبه گزارش هوشمند نیوز، متن سخنرانی زهرا ارشادی به شرح زیر است:

 ما موضع دیرینه و اصولی خود مبنی بر محکومیت شدید استفاده از سلاحهای شیمیایی توسط هر کسی، در هر مکانی و تحت هر شرایطی را تکرار می کنیم.

تنها تضمین مطلق که سلاح های شیمیایی دوباره مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، انهدام کل تمام سلاحهای شیمیایی در سراسر جهان و همچنین انجام تمام اقدامات لازم برای اطمینان از عدم تولید و استفاده از چنین سلاحهایی در آینده است.

در حقیقت، این هدف اصلی کنوانسیون منع سلاحهای شیمیایی است که تنها از طریق اجرای کامل، متعادل، مؤثر و غیر تبعیض آمیز آن و همچنین جهانشمولی این کنوانسیون قابل تحقق است.

مایه نگرانی جدی است که در نتیجه عدم پایبندی آمریکا، به عنوان تنها عضو کنوانسیون که هنوز دارای سلاح شیمیائی است، به تعهدات خود در مورد آخرین مهلت برای انهدام سلاحهای شیمیایی، این هدف هنوز تحقق نیافته است.

مانع دیگر در این زمینه عدم جهانشمولی کنوانسیون است. برای رسیدن به این هدف متعالی، رژیم اسرائیل باید وادار گردد، بدون هیچ پیش شرط یا تأخیر بیشتر، به این کنوانسیون بپیوندد.

ما بار دیگر نسبت به اثرات جدی سیاسی شدن اجرای کنوانسیون بر اقتدار و اعتبار آن هشدار داده و به همین دلیل خواستار عدم سیاسی کاری در فعالیت سازمان منع سلاحهای شیمائی هستیم. همه اعضا باید از سوء استفاده از این سازمان با انگیزه های سیاسی برای پیشبرد اهداف ملی خود اجتناب کنند.

در این زمینه، علیرغم تلاشهای قابل توجه دولت سوریه در اجرای تعهدات خود بر اساس کنوانسیون از جمله انهدام کامل، در کمترین زمان ممکن و تحت شرایط سخت، تمام ۲۷ تأسیسات تولید سلاح های شیمیایی خود که به تأیید سازمان منع سلاحهای شیمیائی نیز رسیده است، برگزاری جلسات ماهانه شورا برای بررسی پرونده سوریه هیچ توجیهی ندارد. اینگونه جلسات بجای کمک به اهداف کنوانسیون، اقتدار آن و اعتبار سازمان منع سلاحهای شیمیائی را تضعیف و بحران اعتبار شورای امنیت را نیز عمیق‌تر می‌کنند.

ما از ارائه نودوهفتمین گزارش ماهانه سوریه در مورد فعالیتهایش درباره انهدام سلاح های شیمیایی و تأسیسات تولید آنها استقبال می کنیم.

جمهوری اسلامی ایران بار دیگر خواستار تضمین فعالیت مستقل، بی طرفانه و حرفه ای سازمان منع سلاح‌های شیمیائی است.

311311لینک منبع : هوشمند نیوز

به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.