اهمیت تجمیع بیمه‌های درمانی در کشور/بیمه رایگان ۵ دهک نخست جامعه

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر ضرورت تجمیع و یکپارچه‌سازی بیمه‌های درمانی در کشور گفت: در صورتی که یکپارچه‌سازی در نظام بیمه‌ای صورت گیرد، خدمات با کیفیت بهتر به مردم ارائه می‌شود. به گزارش هوشمند نیوز، دکتر محمدمهدی ناصحی در نشست خبری «فجر سلامت» که صبح امروز، یکشنبه ۱۵ بهمن در وزارت بهداشت

کد خبر : 462578
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۷
اهمیت تجمیع بیمه‌های درمانی در کشور/بیمه رایگان ۵ دهک نخست جامعهمدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر ضرورت تجمیع و یکپارچه‌سازی بیمه‌های درمانی در کشور گفت: در صورتی که یکپارچه‌سازی در نظام بیمه‌ای صورت گیرد، خدمات با کیفیت بهتر به مردم ارائه می‌شود.

به گزارش هوشمند نیوز، دکتر محمدمهدی ناصحی در نشست خبری «فجر سلامت» که صبح امروز، یکشنبه ۱۵ بهمن در وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: بیمه در نظام سلامت به عنوان حامی مالی، تامین‌کننده مالی و پوشش‌دهنده خدمات درمانی در نظر گرفته می‌شوند و به همین دلیل از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

وی با بیان اینکه سازمان بیمه سلامت ایران، زیر نظر وزارت بهداشت قرار دارد، افزود: با توجه به گستردگی شبکه درمانی کشور، موضع بیمه سلامت ایران جلوه دیگری گرفته است. اطلاعات خدماتی که در سیستم شبکه درمانی کشور به صورت خوشه‌ای ارائه می‌شود به طور کامل در دسترس است.

توجه بیمه سلامت به «پیشگیری»

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه فقط به دنبال خرید خدمات نیستیم، افزود: نگاه کلی و اصلی ما در سازمان بیمه سلامت بر اصل پیشگیری مقدم است. موضوع پیشگیری را در کانال توجه قرار داده‌ایم؛ به نحوی که معاونت پیشگیری را در سازمان بیمه سلامت ایران تشکیل داده‌ایم. من بازهم تاکید می‌کنم که موضوع پیشگیری در حوزه نظام سلامت یک اصل است.

ناصحی ادامه داد: ما علاوه بر اینکه موضوع پیشگیری را در کانون توجه قرار داده‌ایم، به دنبال افزایش سطح خدمات هستیم. نگاه پیشگیرانه، یک نگاه مترقی است و تمام بیمه‌های پایه دنیا در این مسیر گام برداشته‌اند.

اهمیت تجمیع بیمه‌های درمانی در کشور

وی با اشاره به ضرورت تجمیع و یکپارچه‌سازی بیمه‌ها در کشور گفت: بررسی‌ها بیانگر این است که ۳۰ درصد منابع سلامت در کشورهای پیشرفته هرز می‌رود و این آمار و ارقام در کشور ما بیشتر است. اگر یکپارچه‌سازی در نظام بیمه‌ای صورت گیرد، خدمات با کیفیت بهتر به مردم ارائه می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به جمعیت ۸۵ میلیون نفری کشور، گفت: سازمان‌های تامین‌اجتماعی و بیمه سلامت ایران، بیشترین تعداد بیمه‌شده را دارند. در دوران پاندمی کرونا، گام‌های موفقی در زمینه بیمه کردن مردم برداشتیم؛ به نحوی که ۶ دهک جامعه را بیمه کردیم. پس از دوران کرونا، افرادی که در دوران پاندمی این ویروس بیمه شده بودند به شرط ارزیابی وسع، همچنان تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

بیمه رایگان ۵ دهک نخست جامعه

وی با بیان اینکه موضوع «عدالت در سلامت» از اهمیت فراوانی برخوردار است، با اشاره به اقدامات انجام شده از سال گذشته در جهت بیمه رایگان دهک‌های نخست جامعه افزود: در مجموع اکنون پنج دهک نخست جامعه که به صورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته‌اند، ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را شامل می شوند. تمام این افراد به صورت رایگان تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند. اگرچه پنج دهک نخست جامعه را به صورت رایگان بیمه کردیم اما ایده آل ما این است که افراد بتوانند خرید بیمه را انجام دهند.

بیمه رایگان مادران باردار و کودکانِ تا ۵ سال

ناصحی دریاره بیمه مادران باردار نیز گفت: مادران باردار و فرزندان آنها تا سن ۵ سال تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند.

وی همچنین به اقدامات انجام شده جهت پوشش خدمات درمان ناباروری اشاره کرد و گفت: این خدمات در سیستم دولتی به صورت رایگان و در سیستم غیردولتی عمومی با تعرفه ۹۰ درصد پوشش داده می‌شود.

خدمات بیمه‌ای برای توانبخشی اوتیسم

ناصحی در ادامه صحبت‌هایش درباره خدماتی که برای بیماران اوتیسم ارائه می‌شود، گفت: برای اولین بار در کشور طی دو سال اخیر توانستیم خدمات توانبخشی به بیماران اوتیسم را تحت پوشش بیمه پایه قرار دهیم. بر این اساس آن را به بیمه صندوق صعب‌العلاج منتقل کردیم که کامل‌تر باشد؛ به این معنا که با کمک صندوق صعب‌العلاج بتوانند از خدمات تکراری دارویی و توانبخشی گفتار و دیگر خدمات استفاده کنند.

وی افزود: گام اصلی و مهمی که بر اساس شاخص‌های بیمه‌ای دنیا، برداشته شد بر اساس شاخص جمعیتی است. شاخص جمعیتی ما شاخص مهم در کشور است؛ به طوری که حدود ۲۰ میلیون نفر در روستاها و در جمعیت عشایر نیز عشایر فقط تحت پوشش بیمه سلامت هستند و ۹۵ درصد هزینه‌های آنها در بخش دولتی توسط بیمه سلامت پوشش داده می‌شود.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران با اشاره به اجرای برنامه سلامت خانواده افزود: ان‌شاءالله به طور گسترده این برنامه در شهرها هم کاملا اجرایی شود که ما بتوانیم خرید خدمت را در زمینه سلامت خانواده در حوزه شهری انجام دهیم و به طور کامل این خدمات را داشته باشیم.

نحوه تخصیص اعتبار ۷هزار میلیاردی صندوق حمایت از بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج

وی در زمینه پرداخت بیمه‌ها نیز اظهار کرد: در زمینه پرداخت‌ها صندوق حمایت از بیماری‌های خاص و صعب العلاج سال گذشته ۵۰۰۰ میلیارد تومان و در سال جاری ۷۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار دارد که به صورت ماهانه از طریق سازمان برنامه به ما ابلاغ می‌شود و در این حوزه حدود ۹۰ درصد اعتبارات ما تاکنون دریافت شده است که در سازمان برنامه و در کشور توزیع می‌کنیم.

۱۵ بیماری دیگر به صندوق حمایت از بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج وارد می‌شوند

ناصحی گفت: تعداد بیماری‌های دیگری که توسط معاونت درمان کارشناسی شده، حداقل ۱۵ بیماری کارشناسی شده است که مراحل نهایی آن در حال انجام است تا ابلاغ شود و تحت پوشش حمایت‌های این صندوق قرار گیرند. هرچند که تعداد آنها مثل ۵۳ بیماری اولی که در سامانه‌ها وارد شدند، زیاد نیست اما به مرور بیماری‌های نادر در سامانه‌ها ثبت می‌شوند تا پرداخت دیگر از جیب مردم به صورت مستقیم نباشد و ما بتوانیم آن را پرداخت کنیم و این مشکل حل شود.

ادامه داردلینک منبع : هوشمند نیوز

آموزش مجازی مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار Post DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
ای کافی شاپ
مدیریت حرفه ای کافی شاپ
خبره
حقوقدان خبره
و حرفه ای
سرآشپز حرفه ای
آموزش مجازی تعمیرات موبایل
آموزش مجازی ICDL مهارت های رایانه کار درجه یک و دو
آموزش مجازی کارشناس معاملات املاک_ مشاور املاک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.