انحصاری-بریتانیا افزایش صادرات مرتبط با زیردریایی به تایوان را تایید کرد که خطر خشم چین را به دنبال دارد.

بر اساس داده‌های صدور مجوز صادرات دولت بریتانیا، ارزش مجوزهای اعطا شده توسط دولت بریتانیا به شرکت‌هایی برای صادرات قطعات و فناوری مرتبط با زیردریایی به تایوان در مجموع به رکورد ۱۶۷ میلیون پوند (۲۰۱.۲۹ میلیون دلار) در ۹ ماهه اول سال گذشته رسید. تحلیل رویترز از داده ها نشان داد که این رقم بیش

کد خبر : 332805
تاریخ انتشار : دوشنبه 13 مارس 2023 - 14:06
انحصاری-بریتانیا افزایش صادرات مرتبط با زیردریایی به تایوان را تایید کرد که خطر خشم چین را به دنبال دارد.


بر اساس داده‌های صدور مجوز صادرات دولت بریتانیا، ارزش مجوزهای اعطا شده توسط دولت بریتانیا به شرکت‌هایی برای صادرات قطعات و فناوری مرتبط با زیردریایی به تایوان در مجموع به رکورد ۱۶۷ میلیون پوند (۲۰۱.۲۹ میلیون دلار) در ۹ ماهه اول سال گذشته رسید. تحلیل رویترز از داده ها نشان داد که این رقم بیش از مجموع شش سال گذشته است.

این داده ها برای عموم قابل دسترسی است، اما آخرین آمار مربوط به تایوان قبلا گزارش نشده است.

پکن تایوان را بخشی از چین می‌داند که به عنوان سیاست چین واحد شناخته می‌شود و به شدت با مداخله خارجی در این جزیره مخالف است و معتقد است که این کشور حمایتی از تمایل تایوان برای به رسمیت شناخته شدن به عنوان کشور خود است.

هنگامی که این ارقام توسط رویترز ارائه شد، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اگر این موضوع صحت داشته باشد، نقض جدی اصل چین واحد است، حاکمیت و منافع امنیتی چین را تضعیف می‌کند و صلح و ثبات در تنگه تایوان را تضعیف می‌کند. ”

در این بیانیه کتبی آمده است: «چین به شدت نگران این موضوع است و قاطعانه با آن مخالف است.»

بریتانیا تایوان را به رسمیت نمی شناسد و روابط دیپلماتیک رسمی با این جزیره ندارد، اما روابط اقتصادی و تجاری خود را حفظ می کند و عملاً سفارت بریتانیا در تایپه وجود دارد.

سخنگوی دولت بریتانیا در بیانیه‌ای گفت که بریتانیا سابقه طولانی در «اعطای مجوز برای صادرات کالاهای کنترل‌شده به تایوان، به صورت موردی دارد، جایی که این درخواست‌ها با قوانین تنظیم‌کننده صادرات تسلیحات و تسلیحات مطابقت دارند. محصولات دو منظوره.”

در این بیانیه آمده است: «ما موضوع یک تایوان را می‌دانیم که مردم دو طرف تنگه تایوان از طریق گفت‌وگوی سازنده، بدون تهدید یا استفاده از زور یا اجبار، به‌طور مسالمت‌آمیز حل و فصل کنند».

دو مقام دولتی که خواستند نامشان فاش نشود به دلیل حساسیت موضوع گفتند که افزایش مجوزهای اعطا شده نشان دهنده تقاضای بیشتر تایوان است.

دو قانونگذار با اطلاع از صادرات و دو مقام سابق گفتند که این مصوبات نشان دهنده تمایل فزاینده بریتانیا برای حمایت از تایوان است. یکی از قانونگذاران که نخواست نامش فاش شود، گفت که صدور مجوزهای صادراتی به منزله نشان دادن «چراغ سبز» برای تجهیز بهتر تایوان است.

داده ها از سازمان کنترل صادرات است که مسئول صدور مجوز صادرات است و در وزارت تجارت بین الملل بریتانیا قرار دارد. این نشان می دهد که دولت 25 مجوز صادرات به تایوان را در 9 ماهه اول سال 2022 تحت دسته بندی های «اجزای زیردریایی ها» و «فناوری برای زیردریایی ها» صادر کرده است.

داده‌ها نشان نمی‌دهند که کدام شرکت‌ها مجوز را دریافت کرده‌اند یا جزئیات مربوط به تجهیزات خاصی را که این مجوز را پوشش می‌دهد، نشان نمی‌دهد.

طبق فهرست اقلام استراتژیک نظامی بریتانیا که نیاز به مجوز صادرات دارند، یک نوع مجوز، به نام ML9، «کشتی‌های جنگی، تجهیزات ویژه دریایی، لوازم جانبی، اجزا و سایر شناورهای سطحی» را پوشش می‌دهد. نوع دیگر مجوز، ML22، شامل فناوری است که برای توسعه، تولید، بهره برداری، نصب، نگهداری، تعمیر یا کالا یا نرم افزار مورد نیاز است.

دولت بریتانیا روز دوشنبه با رونمایی از به‌روزرسانی اولویت‌های دفاعی، امنیتی و سیاست خارجی خود و نحوه برنامه‌ریزی برای «مقابله با تهدیدات جدید» چین و روسیه، از افزایش هزینه‌های دفاعی خبر داد.

تشدید تنش ها

تنش های نظامی بین پکن و تایپه به بالاترین حد خود در دهه های اخیر رسیده است. تایوان، در حدود 100 مایلی جنوب شرقی سواحل چین، اعلام کرده است که در حال ساخت ناوگانی از زیردریایی ها برای تقویت دفاع دریایی خود است. تایوان برای چندین دهه قادر به خرید زیردریایی های معمولی از کشورهای دیگر به دلیل نگرانی های خود در مورد خشم چین نبوده است.

دولت منتخب دموکراتیک تایوان ادعاهای حاکمیت چین را به شدت رد می کند و می گوید که فقط مردم جزیره می توانند در مورد آینده خود تصمیم بگیرند.

همانطور که رویترز قبلا گزارش داده بود، مجموعه ای از فروشندگان خارجی فناوری زیردریایی، با تایید دولت های خود، به این برنامه کمک کرده اند.

وزارت دفاع تایوان در پاسخ به درخواست برای اظهار نظر در مورد صادرات مرتبط با زیردریایی از بریتانیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد که برنامه کشتی‌سازی این کشور «یک سیاست بزرگ ملی است و نیروی دریایی پروژه‌های مختلف را به شیوه‌ای عمل‌گرایانه تحت آن ارتقا داده است». ”

این وزارتخانه گفت: “ما امیدواریم که همه اقشار به حمایت خود برای حفظ امنیت و صلح تنگه تایوان به طور مشترک ادامه دهند.”

تایپه قصد دارد اولین نمونه اولیه خود را تا سپتامبر آزمایش کند و اولین کشتی از هشت کشتی برنامه ریزی شده را تا سال 2025 تحویل دهد.

اعطای مجوزهای مربوط به زیردریایی توسط بریتانیا پس از اعلام برنامه تایوان برای ساخت ناوگان زیردریایی در سال 2017 آغاز شد.

بر اساس داده‌های مجوز، بریتانیا صادرات ۸۷ میلیون پوندی قطعات و فناوری زیردریایی به تایوان را در سال ۲۰۲۰ تصویب کرد که این رقم در سال ۲۰۱۷، ۳۱۴۱۵ پوند بود و در سال ۲۰۱۶ هیچ‌کدام از آن در سال ۲۰۱۶ صادر نشد. ارزش چنین مجوزهایی که در سال 2021 تایید شده اند به کمتر از 9 میلیون پوند کاهش یافته است.

بریتانیا به هند و اقیانوس آرام “شیب” می شود

بررسی یکپارچه بریتانیا، سندی که اولویت‌های دفاعی، امنیتی و سیاست خارجی این کشور را نشان می‌دهد که در مارس 2021 منتشر شد، «انحراف» به اقیانوس هند و اقیانوس آرام را مشخص کرد، اما به تایوان اشاره نکرد.

تهاجم روسیه به اوکراین در سال گذشته سوالاتی را در بریتانیا و سایر نقاط غرب در مورد سایر نقاط احتمالی در آینده در سراسر جهان ایجاد کرده است.

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، ماه گذشته به رویترز گفت که اقدامات غرب در حمایت از کیف، سیگنالی برای کشورهای دیگر است که غصب زمین نتیجه ای ندارد. او گفت: «این درگیری مهم است زیرا جهان نظاره گر است که آیا غرب برای ارزش‌های آزادی، دموکراسی، جوامع لیبرال و حاکمیت قانون دفاع خواهد کرد یا خیر».

علیرغم مخالفت های پکن، قانونگذاران غربی و دیگر مقامات، سفرهای خود به تایوان را افزایش داده اند. این شامل یکی از مواردی بود که در نوامبر توسط وزیر تجارت وقت بریتانیا، گرگ هندز، انجام شد. ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در آن زمان گفت: ما از طرف انگلیسی می‌خواهیم که هرگونه تبادل رسمی با تایوان را متوقف کند و از ارسال سیگنال‌های اشتباه به نیروهای جدایی‌طلب برای استقلال تایوان خودداری کند.

توبیاس الوود، رئیس کمیته دفاع پارلمان بریتانیا و یکی از اعضای حزب حاکم محافظه کار بریتانیا که در ماه دسامبر از تایوان بازدید کرد، به رویترز گفت که دولت بریتانیا باید مراقب باشد که چه جزئیاتی در مورد تجهیزات تحت پوشش مجوزهای صادراتی ارائه می دهد.

الوود گفت: «اعلام ماهیت خاص این صادرات خطر افشای اطلاعات حساس در مورد قابلیت‌های دفاعی تایوان را به همراه دارد و برخی از احتیاط‌های دولت بریتانیا در بحث درباره این صادرات معتبر است».

یکی از مقامات سابق بریتانیا گفت: “هر تصمیمی در مورد تایوان بسیار عمدی و معمولاً محتاطانه گرفته می شود.” این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره تصمیم برای تصویب افزایش مجوزهای صادراتی، گفت: شما فقط بدون فکر کردن به پیامدهای آن، چنین کاری را انجام ندهید.

(1 دلار = 0.8297 پوند)

(گزارش اضافی توسط بن بلانچارد در تایپه، مارتین کوئین پولارد در پکن و اندی بروس و پل سندل در لندن؛ ویرایش توسط کاسل برایان-لو)لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.