امیرعبداللهیان در گفتگو با کرزی: تنها با دولت فراگیر افغانستان به صلح پایدار می‌رسد

به گزارش هوشمند نیوز، وزیر امور خارجه کشورمان  در این گفتگو  بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفتگو میان تمام گروهها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که  بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی  این کشور باشد تاکید کرد و افزود:  افغانستان تنها از این طریق می تواند به صلح پایدار برسد. 

کد خبر : 101496
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 7 سپتامبر 2021 - 20:56
امیرعبداللهیان در گفتگو با کرزی: تنها با دولت فراگیر افغانستان به صلح پایدار می‌رسدبه گزارش هوشمند نیوز، وزیر امور خارجه کشورمان  در این گفتگو  بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفتگو میان تمام گروهها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که  بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی  این کشور باشد تاکید کرد و افزود:  افغانستان تنها از این طریق می تواند به صلح پایدار برسد. 

 امیر عبداللهیان تاکید کرد :جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی عاری  از جنگ و تروریسم می باشد. وزیر خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران مرزها و گذرگاههای مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضعیت فعلی در این کشور  باز نگه می دارد و تجارت را  ادامه  خواهد داد.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان ساخت: آمریکا طی دو دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی های کنونی در افغانستان است. در عین حال این نظر و اراده مردم افغانستان است که باید به این وضعیت پایان داده و محقق گردد.

حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان نیز در این تماس تلفنی اظهارداشت: بزرگان افغانستان برای عبور از این  وضعیت نهایت تلاش خود را  انجام می دهند و هدف اصلی تحقق خواست و اراده مردم افغانستان است. 

وی ضمن تقدیر از مواضع و مساعی بکار گرفته شده از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: همراه با دیگر بزرگان و ریش سفیدان، با گروههای مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستند و از جمهوری اسلامی ایران هم در خواست دارند کمافی السابق کمکهای خود را در راستای تسهیل این امر ادامه دهد.

311311لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.