امیرعبداللهیان: برخی کشورها، گفتگوهای آشکار و محرمانه برای عادی‌سازی روابط با تهران دارند/توافق ایران و آمریکا به مذاکره برای لغو تحریم‌ها کمک می‌کند

[ad_1] حسین امیرعبداللهیان در نشست  خبری خود در بیروت با رسانه ها با گرامیداشت یاد امام موسی صدر گفت: بین تهران و بیروت روابطی دیرینه و استراتژیک برقرار است، تحولات لبنان را به دقت پی گیری میکنیم و به حمایت خود در ارتباط با امنیت لبنان در رابطه با جنایات رژیم صهیونیستی ادامه می دهیم.

کد خبر : 396357
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۹
امیرعبداللهیان: برخی کشورها، گفتگوهای آشکار و محرمانه برای عادی‌سازی روابط با تهران دارند/توافق ایران و آمریکا به مذاکره برای لغو تحریم‌ها کمک می‌کند

[ad_1]

حسین امیرعبداللهیان در نشست  خبری خود در بیروت با رسانه ها با گرامیداشت یاد امام موسی صدر گفت: بین تهران و بیروت روابطی دیرینه و استراتژیک برقرار است، تحولات لبنان را به دقت پی گیری میکنیم و به حمایت خود در ارتباط با امنیت لبنان در رابطه با جنایات رژیم صهیونیستی ادامه می دهیم.

وی تصریح کرد: در دهه های اخیر رهبران سیاسی لبنان و مقاومت اثبات کرده اند برای امنیت لبنان تلاش می کنند. تاریخ لبنان نشان داده رهبران سیاسی لبنان از شایستگی و درایت برای حل مسائل سیاسی برخوردارند.
امیر عبداللهیان خاطرنشان کرد: هرگونه مداخلات خارجی در تصمیمات سیاسی لبنان را نادرست می دانیم و معتقدیم این دخالت ها شرایط را پیچیده می کند.
وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز در امور داخلی لبنان دخالت نداشته است مادامی که لبنان بخواهد حمایت از ملت، ارتش و دولت را ادامه می دهد.
وزیر امور خارجه در مورد  این که بعد از برقراری روابط ایران و عربستان، گفت و گوهایی آیا در ارتباط با شرایط لبنان انجام شده است؟ چه راهکاری مطرح شده است؟ گفت: سیاست خارجی دولت سیزدهم مبتنی بر همکاری با کشورهاست در این چارچوب فرمت گفت و گو و همکاری با کشورهای منطقه را در میان گذاشته ایم و مورد استقبال قرار گرفته است.
بازگشت روابط تهران و ریاض را گاهی مثبت ارزیابی می کنیم تعدادی دیگر کشورها در حال گفت و گوهای آشکار و محرمانه با ما هستند برای بازگرداندن روابط به حالت طبیعی. بر شما پوشیده نیست بعد از قطع روابط دیپلماتیک عربستان با تهران، تعدادی از کشورها روابط خود را به حالت تعلیق در آوردند.
وی اظهار داشت: تهران و عربستان قصدی برای دخالت در امور لبنان ندارند، البته در دیداری که در ریاض با مقامات این کشور داشتم ایده هایی را در ارتباط با منطقه از جمله لبنان دریافت کردم.
جمهوری اسلامی از هر گونه توافق رهبران لبنانی استقبال می کند.
وی در مورد این که مواضع مثبتی از عربستان درباره لبنان دریافت کردید در عین حال گفتید ایران و عربستان دخالتی در امور این کشور ندارند، اگر امکان دارد بیشتر توضیح دهید؟ گفت: گفت و گوها و بازگشت روابط ایران و عربستان آثار مثبتی در منطقه داشته است. تصمیم در مورد انتخاب رئیس جمهور به لبنان و رهبران لبنان باز می گردد.
وی تصریح کرد: روز گذشته در نشست با رهبران فلسطینی از جمله حماس و جهاد و دیگر رهبران فلسطینی، شنیدم امروز مقاومت در بهترین و آماده ترین شرایط خود قرار دارد. در صورت ترور هر یک از رهبران فلسطینی از زبان رهبران فلسطین شنیدم معادله را در  منطقه به نفع مقاومت و ضرر صهیونیست تغییر می دهند.
وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در خصوص مشکل برق در لبنان پیشنهادات را بارها مطرح کردیم این موضوع نیازمند تصویب در هیات وزیران است. هر زمان هیات وزیران تصمیم بگیرد ایران آمادگی برای اعزام نیروهای فنی و مهندسی خود دارد که نیروگاه ایجاد کند. شرکت های خصوصی امروز در کشورهای همسایه و جهان اقدام به تاسیس نیروگاه کرده اند.

وی درخصوص همزمانی سفرش به لبنان و سفر یک مقام آمریکا به منطقه گفت: سفرم به لبنان براساس برنامه ریزی قبلی انجام شد، اما برخی رسانه ها مسائل را به هم ربط می دهند.
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه در مورد مسائل یمن نیز اظهار کرد: در موضوع انصار الله و یمن این یمنی ها هستند که تصمیم می گیرند. ما همواره تاکید کرده ایم از بر قراری آتش بس و گفت و گوهای سیاسی استقبال می کنیم. امیدوارم گفت و گوهایی که یمنی و سیاسی که وجود دارد به حل و فصل سیاسی مسائل یمن منجر شود.
امیر عبداللهیان در ادامه در مورد شرایط اقتصادی و مشکل برق در لبنان گفت: امروز می گویند از اردن و مصر خط لوله شبکه گاز را به لبنان وصل می کنند و روز دیگر حرف دیگری می زنند، ما از هر طرحی که مشکل برق و انرژی را در لبنان حل کند استقبال می کنیم، اگر ۱۰ سال پیش هیات وزیران لبنان پیشنهاد ایران را پذیرفته بود امروز لبنان از صادرکنندگان برق بود.

وی درباره این که رایزنیهایش در سفر به سوریه و لبنان در مورد مسائل منطقه چگونه بوده است؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری که به ثبات آرامش و امنیت منطقه منجر شود استقبال می کند، برای امنیت منطقه در مبارزه با تروریسم شهدایی را تقدیم کردیم. ادای احترام می کنیم به همه شهدای لبنانی مقاومت و ایرانی که نقش مهمی در تثبیت امنیت در منطقه ایفا کردند. ادای احترام می کنیم به همه شهدای منطقه از جمله شهید سردار سلیمانی عزیز.
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ابراز کرد: معتقدیم صفحه و فضای جدید در منطقه ایجاد شده است. در این فضای جدید بسیاری از رهبران منطقه باور دارند کمک خارجی، کمکی به حل مشکلات منطقه نکرده است، همواره از طرح هایی که در آن امنیت منطقه توسط اهل منطقه تامین شود استقبال می کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: با عربستان سعودی در مورد مناسبات جدید تهران و ریاض گفت و گوهای مثبت و سازنده ای داشتیم. در خصوص مسائل منطقه ایده هایی را از مقامات عربستان دریافت کردیم.
وی درباره این که قطر و عمان گفت و گو انجام می دهند در مورد تبادل زندانی میان ایران و آمریکا، آیا این مساله به بازگشت برجام منجر می شود، گفت: در خصوص توافق هسته ای و مذاکره برای لغو تحریم ها، ما همواره در مسیر دیپلماسی و مذاکره قرار داریم. طبعا انجام درست توافق اخیر غیرمستقیم ایران و آمریکا برای آزادی بخشی از اموال ما و تبادل زندانی، به گفتگو برای لغو تحریم ها کمک خواهد کرد. تهران از اراده لازم برای بازگشت به تعهدات و  در خصوص به کارگیری دیپلماسی برای لغو تحریم ها، از سوی سلطان عمان ابتکاری روی میز است و از طریق آن ابتکار تبادل پیام هایی در جریان است.

311311

[ad_2]

لینک منبع : هوشمند نیوز

آموزش مجازی مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار Post DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
ای کافی شاپ
مدیریت حرفه ای کافی شاپ
خبره
حقوقدان خبره
و حرفه ای
سرآشپز حرفه ای
آموزش مجازی تعمیرات موبایل
آموزش مجازی ICDL مهارت های رایانه کار درجه یک و دو
آموزش مجازی کارشناس معاملات املاک_ مشاور املاک
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.