اقتصاد ایران در حال دلاریزه شدن است/ تاثیر کسری بودجه بر بازار ارز چیست؟

به گزارش خبرگزاری هوشمند نیوز، علی صادقی همدانی در کلاب هاوس هوشمند نیوز با موضوع چرا بازارهای ارز، طلا و بورس این روزها زیاد نوسان دارند؟ افزود: ما مجموعه عریض و طویلی به نام دیوان سالاری به اسم دولت به وجود آورده‌ایم که ۲ هزار و ۸۸۲ هزار میلیارد تومان خرج دارد و شاید برخی

کد خبر : 101171
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 7 سپتامبر 2021 - 2:05
اقتصاد ایران در حال دلاریزه شدن است/ تاثیر کسری بودجه بر بازار ارز چیست؟به گزارش خبرگزاری هوشمند نیوز، علی صادقی همدانی در کلاب هاوس هوشمند نیوز با موضوع چرا بازارهای ارز، طلا و بورس این روزها زیاد نوسان دارند؟ افزود: ما مجموعه عریض و طویلی به نام دیوان سالاری به اسم دولت به وجود آورده‌ایم که ۲ هزار و ۸۸۲ هزار میلیارد تومان خرج دارد و شاید برخی بگویند بودجه شرکت‌های دولتی را نباید محاسبه کنیم اما به هر صورت این هزینه واقعی است.

وی ادامه داد: در عین حال در اقتصاد ایران ۲۵۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌شود، این در حالی است که اگر اینها را جمع ببندیم می‌بینیم که جمع این هزینه‌ها از مجموعه تولید ناخالص داخلی ما بیشتر خواهد شد.  این بدان معناست که مجموعه عریض و طویل دیوان سالار صورتحسابی را پیش روی ملت می‌گذارند که از حجم تولید ملی بالاتر است.

وی گفت: اگر بخواهم به زبان بسیار ساده توضیح بدهم باید بگویم این اقتصاد به سمت عقب در حال حرکت است و اگر نرخ برابری ارزهای خارجی نسبت به یکدیگر را بررسی کنیم می بینیم عمدتا تغییرات آن‌چنانی و نوسان های شدید ماند ایران ندارند.

صادقی همدانی تاکید کرد: چیزی که باعث شده است نرخ ارز در کشور ما تحت‌تاثیر قرار گیرد ریزش ارزش پول ملی ماست که این اتفاق ناشی از سوء مدیریت پولی است.وی در توضیح این مطلب افزود: سوء مدیریت پولی نیز در اثر تامین مالی کسری بودجه شکل گرفته و اینجاست که بی انضباطی واشتباه هولناک خود را  در بازار ارزهای خارجی نشان می‌دهد.

این کارشناس اقتصادی گفت: به این ترتیب مادامی که برای حامل‌های انرژی یارانه پرداخت می‌شود و برای ساخت مسکن و غیره با گشاده دستی یارانه می‌دهند نمی‌توان انتظار دیگری داشت.

وعده‌های عجیب در زمان کسری بودجه

او در ادامه افزود: همین حالا با وجود کسری بودجه شدید، همچنان در جریان انتخابات شاهد وعده‌های عجیب و غریب هستیم که همگی می‌توانند به این کسری بودجه دامن بزنند و عاقبت این وضعیت افزایش تورم خواهد بود.

صادقی همدانی گفت: یکی دیگر از عواملی که باعث عقبگرد این اقتصاد می‌شود کاهش مستمر خالص حساب تراز پرداخت‌هاست؛ این بدان معناست که خروج ارز از کشور بالاتر از سرعت ورود آن است و باید توجه داشت که سیاست‌ها و گارد ما در قبال تعاملات بین المللی و گشایش‌های سیاسی این پیام را به فعالان بازار منتقل می‌کند که جریان ورودی ارز در آینده مستمر کاهش پیدا خواهد کرد.

این کارشناس اقصادی افزود: و به عبارت دیگر موتور اقتصاد روز به روز با کاهش فعالیت روبه‌رو می‌شود ، در این شرایط این سوال مهم را برخی مطرح می‌کنند که چرا اقتصاد ایران در حال دلاریزه شدن است، طبیعی است و وقتی پیش‌بینی‌ها بر کاهش ورودی ارز به کشور استوار است و تمایل برای خروج ارز بالاست چنین اتفاقی گریز ناپذیر خواهد بود.

صادقی همدانی تاکید کرد: البته این مشکل راه حل دارد و باید کسری بودجه دولت از راه‌های غیر تورمی پوشش داده شود و در اولویت دوم کسری بودجه کاهش یافته و حتی از بین برود؛ بی تردید این اقدام زمینه را برای کاهش نرخ تورم و ایجاد ثبت در بازار ارز فراهم خواهد کرد.

وی گفت: کلیه سیاست‌های طرف عرضه نظیر افزایش عرضه صادرات و همچنین جذب سرمایه‌های خارجی می‌تواند به ثبات بیشتر بازار ارز کمک کند.

۲۲۳۲۲۳لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.