افزایش استقبال از اهدای عضو در سال ١۴٠١

دکتر امیر حسام علیرضایی درباره وضعیت اهدای عضو در کشور، گفت: براساس بررسی‌های آماری تعداد اهدا و پیوند عضو طی چهار ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ افزایش قابل توجهی داشته است. به طوری که با ایثارگری و اعلام رضایت خانواده‌های اهداکننده مرگ مغزی و همچنین فعالیت‌های شبانه روزی همکاران‌مان در وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و

کد خبر : 240932
تاریخ انتشار : شنبه 13 آگوست 2022 - 6:13
افزایش استقبال از اهدای عضو در سال ١۴٠١دکتر امیر حسام علیرضایی درباره وضعیت اهدای عضو در کشور، گفت: براساس بررسی‌های آماری تعداد اهدا و پیوند عضو طی چهار ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۱ افزایش قابل توجهی داشته است. به طوری که با ایثارگری و اعلام رضایت خانواده‌های اهداکننده مرگ مغزی و همچنین فعالیت‌های شبانه روزی همکاران‌مان در وزارت بهداشت، دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای شناسایی و فراهم‌آوری اعضای پیوندی در چهار ماهه اول سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۵۶ نفر به اهدای عضو رسیده‌اند. بر این اساس هم شاخص تعداد اهدای عضو در یک میلیون نفر یا PMP با افزایش چشمگیری نسبت به سال‌های قبل در سال ۱۴۰۱، ۱۲.۸ بوده است.

وی افزود: این در حالی است که در زمان مشابه درسال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰، به ترتیب ۱۵۱و ۲۸۳ نفر از افراد مرگ مغزی به اهدای عضو رسیده‌اند و شاخص PMP یا تعداد اهدای عضو در یک میلیون نفر در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۵.۴ و ۱۰.۲ بوده است.

علیرضایی در عین حال گفت: تعداد ۶ انتقال هوایی ارگان حیاتی شامل قلب، کبد، کلیه و روده برای بیمارانی که حیات‌شان منوط به پیوند بوده، انجام شده است. خوشبختانه در حال حاضر این بیمارای به زندگی عادی خود بازگشته‌اند.

وی با بیان اینکه در سه ماهه ابتدای سال ۱۴۰۱ رشد ۲۰ درصدی اهدای عضو را شاهد بوده‌ایم، گفت: در عین حال تیرماه ۱۴۰۱ رشد ۳۰ درصدی اهدای عضو را نسبت به سال ۱۴۰۰ شاهد بودیم. به طوری که در تیر ماه ۱۴۰۱ تعداد ۹۱ نفر از افراد مرگ مغزی به اهدای عضو رسیده‌اند. در حالی که در تیر ماه سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به ترتیب ۵۴ و ۶۹ نفر از افراد مرگ مغزی به اهدای عضو رسیده‌اند.

علیرضایی گفت: امیدواریم این روند بیش از پیش ادامه یابد و با افزایش تعداد اهدا و پیوند شاهد نجات بیماران و جهش بزرگی در حوزه اهدای و پیوند عضو باشیم.

بیشتر بخوانید:

اعضای بیمار مرگ مغزی در چهارمحال و بختیاری اهدا شد

احتمال رنج کمبود دارو با افزایش موارد پیوند وجود دارد؟

47231لینک منبع : هوشمند نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.