احترام به حاکمیت، تقویت مرجعیت دینی و تکریم مردم عراق سه اصل مورد توجه در پیاده‌روی اربعین

[ad_1] نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و رئیس بعثه مقام معظم رهبری گفت:امام حسین (ع) قرآن را دوست می‌داشت قرآنی که این روزها تبهکاران به آتش می‌کشند. قرآن کتاب بیان و رسانه و نجات بخش انسان‌ها است. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و

کد خبر : 391549
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۲:۵۴
احترام به حاکمیت، تقویت مرجعیت دینی و تکریم مردم عراق سه اصل مورد توجه در پیاده‌روی اربعین

[ad_1]

نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و رئیس بعثه مقام معظم رهبری گفت:امام حسین (ع) قرآن را دوست می‌داشت قرآنی که این روزها تبهکاران به آتش می‌کشند. قرآن کتاب بیان و رسانه و نجات بخش انسان‌ها است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در سازمان حج و زیارت و رئیس بعثه مقام معظم رهبری در نشست خبری کمیته فرهنگی و اجتماعی ستاد مرکزی اربعین بیان کرد:  سنت اربعین برای گرامیداشت امامی که قاری بود و پیام داشت و یک رسانه بود برگزار می‌شود. رسانه حسینی در طول تاریخ در سراسر جهان طنین‌انداز است. این رسانه آنقدر قوی است که هستند در جهان کسانی که اسلام را نپذیرفتند ولی امام حسین(ع) را پذیرفتند. این رسانه آنقدر قوی است که پیروان ادیان دیگر را عاشق ایشان کرده است و حاضرند خودشان را فدای امام حسین کنند. ما در بخش‌هایی از جهان «روز امام حسین(ع)» داریم و برای ایشان نذر می‌کنند.
وی ادامه داد: امام حسین (ع) قرآن را دوست می‌داشت. قرآنی که این روزها تبهکاران به آتش می‌کشند. قرآن کتاب بیان و رسانه و نجات‌بخش انسان‌ها است. امام حسین (ع) از دشمنان درخواستی نداشت و تنها درخواست ایشان این بود که یک شب نماز و قرآن بخوانند و سر امام حسین نیز بر نیزه قران خواند. دروغگویانی که امروز در دانمارک و سوئد قرآن را به آتش می‌کشند افراد آلوده‌ای هستند و نمی‌توانند آن را درک کنند. اگر انسان‌های پاکی بودند در برابر آن هدایت می‌شدند. هیچ کسی نتوانسته تاکنون آیه یا سوره‌ای مانند قرآن بیاورد. در قرآن چندجا خداوند تحدی کرده است و در آیات متعدد قرآن می‌خوانیم که در آن شک و شبهه‌ای نیست.
حجت‌الاسلام نواب با اشاره به اینکه قرآن آزادی بیان دارد، خاطرنشان کرد: خداوند به پیامبر (ص) فرموده است شما پنددهنده هستی و باید به انسان‌ها اجازه انتخاب بدهی و انتخاب با آنها است. تاکنون هیچ مسلمانی انجیل را آتش نزده است. ما به کتاب‌های تورات، زبور و انجیل احترام می‌گذاریم چراکه پیامبر (ص) به پیامبران قبل خودشان احترام می‌گذاشتند. ما نیز به پیامبر احترام می‌گذاریم. آنها که چنین کاری را می‌کنند پیروان صهیونیست‌ها هستند و حتی خود پاپ هم رفتار این افراد بی‌عقل را تقبیح کرده است. ما در اربعین که بزرگترین اجتماع انسانی مسلمانان است قرآن را گرامی خواهیم داشت.
در بخش دیگر این نشست، حجت‌الاسلام حمید احمدی رییس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین در سخنانی بیان کرد: هرساله شاهد تولیدات فرهنگی خوبی در رابطه با اربعین هستیم که در پایان این نشست از آنها رونمایی خواهد شد. امیدواریم مانند هر سال شاهد برگزاری یک اربعین خوب و جهانی باشیم. احترام به حاکمیت دولت عراق، تقویت مرجعیت دینی در عراق و عزت و تکریم  مردم عراق سه اصلی هستند که باید در پیاده روی اربعین مورد توجه قرار بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: اقدامی که امسال مانند سال‌های گذشته انجام شده این است که، اصول و سیاست‌های مرتبط با اربعین و چالش‌های آن و گفتمان‌های اصلی و راهبردها تهیه و احصا شده است. همچنین چند کار جدید اتفاق افتاده است: یکی بحث موکب‌های علمی است که در راستای فعال‌سازی نهادهای مردمی در حال انجام است. هشت حلقه علمی در نجف خواهیم داشت. مجموعه ایده‌ها و مقالات به کتاب تبدیل خواهد شد. علاوه براین، در نجف بر سر مزار ابوالمهدی المهندس مراسم ویژه‌ای در نهم شهریور ماه برگزار خواهد شد. تکریم مواکب عراقی، برگزاری اجتماعی با موکب‌داران عراقی و تجلیل از جانبازان و شهدای مقاومت و نقش مهم شهدای امنیت برجسته‌تر خواهد شد. کارگاه‌های مهارت‌آموزی در عرصه‌های دینی و فرهنگی هنری افزایش یافته است. تمام اتوبوس‌هایی که به سمت مرز در حرکت هستند یک روحانی خواهند داشت و تا کنون ۲۰۰۰ روحانی برای این کار هماهنگ شده‌اند.
در ادامه، مینو اصلانی مسئول کارگروه بانوان کمیته فرهنگی اجتماعی اربعین گفت: موکب‌های اندیشه ورز تربیتی فاطمی در سه محور  الگوی زن مسلمان و عفاف و حجاب شکل خواهد گرفت. این کارگروه‌ها توسط کارشناسان و اندیشمندان زن عراقی برگزار خواهد شد. بیش از ۱۰ هزار بانو به مدت ۳۶ ساعت در حوزه‌های مختلف مرتبط با اربعین آموزش دیده‌اند و ۱۰۰۰ نفر از مبلغان بانو هم در بحث‌های تبلیغی حضور دارند.
وی یادآور شد:  امسال میزبان ۳۰ تن از بانوان فرهیخته و اساتید برجسته در موکب‌ها هستیم. هشت نفر از بانوان قاری هم اجرای برنامه خواهند داشت. تجلیل از زنان شهید کشور عراق و جهان اسلام  و خانواده شهدای مدافع حرم با محوریت شهید بنت‌الهدی صدر را هم برگزار خواهیم کرد.

در بخش دیگر این نشست خبری، مهدی شاملو درباره تولیدات فرهنگی پیرامون اربعین توضیح داد: زیرساخت پیاده روی مجازی اربعین به اربعین امسال رسید و در سایت هیئت آنلاین از آن رونمایی خواهد شد. سال گذشته دو اکیپ تصویربردار تصویرهای ۳۶۰ درجه را عمود به عمود انجام دادند. بیش از ۳۰۰۰ تصویر ۳۶۰ درجه گردآوری شد و این تصویر برداری‌ها در سه مرحله زمانی انجام شده است. این کار جهادی و بسیار دشوار بود.
موجانی، مسول کارگروه قرآن نیز درباره آلبوم صوتی نغمه‌های اربعین «راه عشق« توضیح داد: این آلبوم پنج قطعه به زبان‌های مختلف است. با حال و هوای فضای اربعین همخوانی دارد. به طور کلی کاروان قرآنی متشکل از ۱۰۰ قاری و گروه‌های تواشیح است که در طول مسیر پیاده روی اربعین محفل قرآنی خواهند داشت.  در شهر کاظمین هم سه محفل قرآنی خواهیم داشت.   پویش حفظ و قرائت سوره فجر هم در این مسیر اجرا خواهد شد. بیانیه محکومیت هتک حرمت به قرآن هم با بیست میلیون اثر انگشت برای پیگیری حقوقی در مجامع بین‌المللی به امضا خواهد رسید.
همچنین حامد نگارش، دبیر کارگروه رسانه و فضای مجازی در سخنانی بیان کرد: فراخوان سوگواره عبرات در شهریورماه در چند بخش اعلام شد. با توجه به اهانت به ساحت قرآن یکی از پویش‌های، پویش «حیاتنا القران و الحسین (ع)» است. پویش فراخوان آثار هنری درباره شعار اربعین امسال یعنی «حیاتنالحسین» و «نایب الشهید» با تأکید بر شهدای مدافع حرم و امنیت برگزار خواهد شد.

فضل‌الدین موسوی، مسئول موکب‌های فرهنگی هم گفت:باتوجه به اینکه زیارت اربعین ظرفیت بسیار بزرگی دارد این فرصت فراهم است که کارکردهای فرهنگی و هنجاری را در آنجا تثبیت کنیم. در کمیته فرهنگی چهار عمود را در سال جاری به عنوان نمادهای فرهنگی معرفی خواهیم کرد تا هنجارها را به ارزش و در سال‌های آینده بلورسازی و رفتار سازی کنیم. در همین راستا عمود ۴۳۰ است که در تلفیق با سیره امام حسین (ع) است به صورت مشترک و بین بصره و خوزستان است درباره ادای احترام به قرآن است. عمود ۵۳۳ هم تجدید بیعت با شهدا و امام حسین است. سومین عمود (۸۰۹ ) موکب بانوان با موضوع حجاب و عفاف زینبی است و عمود ۸۳۴ موکب فلسطینیان هم با موضوع اتحاد و همدلی با ملت فلسطین برپا خواهد شد.

علی اسدی مسول سامانه‌های خبری اربعین بیان کرد: به طور ویژه در سال جاری یک چت‌بات تهیه شد که تمام سوالها در آن موجود است و زائرین می‌توانند پاسخ‌های خود را دریافت کنند. همچنین تمام اطلاعیه‌های اربعین در این چت برات منتشر خواهد شد.
در پایان این نشست خبری از پوستر «هشتمین سوگواره بین‌المللی عبرات»، «پیاده روی مجازی اربعین حسینی» و آلبوم صوتی «راه عشق» رونمایی شد.

انتهای پیام

[ad_2]

لینک منبع : هوشمند نیوز

آموزش مجازی مدیریت عالی حرفه ای کسب و کار Post DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت عالی و حرفه ای کسب و کار DBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
آموزش مجازی مدیریت کسب و کار MBA
+ مدرک معتبر قابل ترجمه رسمی با مهر دادگستری و وزارت امور خارجه
ای کافی شاپ
مدیریت حرفه ای کافی شاپ
خبره
حقوقدان خبره
و حرفه ای
سرآشپز حرفه ای
آموزش مجازی تعمیرات موبایل
آموزش مجازی ICDL مهارت های رایانه کار درجه یک و دو
آموزش مجازی کارشناس معاملات املاک_ مشاور املاک

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.